- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego a zalanie mieszkania
Banki oferują polisy jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Niestety ubezpieczania te są często okrojone, nie dając gwarancji, że w razie wystąpienia szkody kredytobiorca otrzyma odszkodowanie. Przed podpisaniem dokumentów sprawdźmy więc, czy polisa chroni mieszkanie przed tym, co ważne, np. na wypadek zalania przez sąsiada z góry.
Zwykle ubezpieczenie kredytu hipotecznego chroni od ognia i innych zdarzeń losowych, które mogą spowodować zniszczenia w nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu. Polisa może jednak zostać rozszerzona o ubezpieczenia z pakietu ubezpieczeń dodatkowych, takich jak: ubezpieczenie ruchomości domowych oraz stałych elementów wyposażenia, a także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
To, jak szeroki jest zakres ochrony zapewniany przez polisę, zależne jest od tego, co zawarł w umowie ubezpieczyciel. Przed podpisaniem jej należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), sprawdzając, co i od czego chroni polisa. Zwróćmy uwagę na wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności, bo może się okazać, że w przypadku zalania mieszkania polisa nie chroni nieruchomości.
Kolejnym istotnym aspektem jest cesja prawa z polisy od ognia i zdarzeń losowych. To od niej zależy, kto w przypadku wystąpienia szkody, otrzyma odszkodowanie. Od umowy zależy, czy ubezpieczyciel powinien powiadomić bank o każdej zgłoszonej szkodzie. Dalej bank decyduje, czy kwotę odszkodowania przyjąć na poczet spłaty kredytu, czy się jej zrzec na rzecz kredytobiorcy, następnie klient z pieniędzy od ubezpieczyciela dokonuje napraw. Zwykle w przypadku drobnych szkód bank zrzeka się odszkodowania na rzecz kredytobiorcy.
Mieszkanie zalane, załóżmy jednak, że nie musimy z własnej kieszeni pokrywać całości szkód, bo polisa pokrywa szkody. Co dalej? Pamiętajmy, że może zdarzyć się, że wyrządzone szkody dotykają nie tylko nas, ale także sąsiada. Jeśli mamy polisę, ta pokryje koszty zniszczeń powstałych jedynie w naszym mieszkaniu. Oznacza to, że jeśli jesteśmy sprawcami szkody w mieszkaniu sąsiada, straty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni, ubezpieczyciel zrekompensuje wszystkie szkody, jeśli będziemy posiadać w pakiecie polis mieszkaniowych ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
Dodajmy, że banki często proponują ubezpieczenia do kredytów mało korzystne dla klienta. Może się okazać, że odszkodowanie będzie przysługiwać tylko za trwałe zniszczenia, które uniemożliwiają dalsze zamieszkiwanie czy nawet remont nieruchomości. Za malowanie ścian, skucie starych i położenie nowych kafelków w łazience po zalaniu ubezpieczyciel więc nie zapłaci.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!