- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Już 14 banków w programie MdM
Z końcem tego roku i z początkiem przyszłego nowe banki przystępują do programu Mieszkanie dla Młodych. Już niedługo wnioski o dopłaty do kredytu hipotecznego będzie można złożyć w jednej z 14 instytucji finansowych. Oznacza to dalsze ułatwienia w dostępności kredytów ze wsparciem MdM.
Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), do 10 grudnia 2014 roku zawarto dokładnie 12 948 umów kredytowych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Zdecydowana większość wniosków dotyczyła zakupu mieszkań. W sumie dofinansowanie wyniosło prawie 295 milionów złotych, ale większość z tej kwoty będzie wypłacona dopiero w roku 2015.
Jak wspomnieliśmy, już 14 banków bierze udział w programie MdM. Wniosek o kredyt z państwowym wsparciem należy złożyć w jednym z tych banków. Do tej listy należą:
- Bank Zachodni WBK,
- Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB),
- Bank Gospodarki Żywnościowej,
- PKO BP,
- Bank Pekao,
- Bank Ochrony Środowiska (BOŚ),
- Alior Bank,
- Bank Millenium,
- Deutsche Bank,
- Eurobank,
- Getin Noble Bank,
- Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS).
- Raiffeisen Bank (wnioski przyjmować będzie od 31 grudnia 2014 roku),
- Credit Agricole (wnioski przyjmować będzie od 2 stycznia 2015 roku).
Każdy z wymienionych powyżej banków posiada stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W pierwszym etapie to właśnie te banki weryfikują wnioski o kredyty, a potem dokumenty przesyłane są do BGK, który dalej zajmuje się obsługą wniosku i wypłatą dofinansowania. Oczywiście, żeby w ogóle złożyć wniosek, trzeba spełnić określone wymagania, które dotyczą m.in. wieku do 35 lat, nieposiadania innego mieszkania, a lokal kupowany musi mieścić się w określonym limicie, jeśli chodzi o cenę i metraż.
Do wniosku składanego w banku należy dołączyć oświadczenie o nieposiadaniu innego mieszkania i budynku. Również pisemnie należy złożyć zobowiązanie, że rozwiążemy umowę najmu mieszkania spółdzielczego, gdy takie użytkujemy. To nie wszystkie oświadczenia. W kolejnym będziemy musieli napisać, że kupowane mieszkanie będzie służyło tylko naszym celom i będzie zaspokajało nasze potrzeby mieszkaniowe. Dodatkowo trzeba dołączyć oświadczenie dewelopera, który wybudował lokal, że mieszkanie będzie po raz pierwszy zasiedlone przez nabywcę. Jest to konieczne, ponieważ program MdM dotyczy tylko mieszkań z rynku pierwotnego.
W razie potrzeby bank może także zażądać dodatkowych dokumentów, by stwierdzić, że spełniamy wszystkie niezbędne kryteria programu MdM. Dokonywana jest przy tym weryfikacja klienta pod kątem zdolności i wiarygodności kredytowej.
Podobne artykuły:
- Kredyty z MdM najpopularniejsze w Warszawie 2014-07-03
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!