- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt hipoteczny w 5 krokach
W Polsce większość osób nie stać na sfinansowanie zakupu wymarzonego mieszkania albo domu z własnych środków. Dlatego tak popularne są kredyty hipoteczne. Sprawdźmy, jak zaciągnąć taki kredyt.
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na zamieszkanie we własnych czterech kątach. W stosunku do innego rodzaju kredytów, jest on stosunkowo tani, ponieważ banki zyskują dobre zabezpieczenie - w postaci hipoteki kupowanej przez klienta nieruchomości.
Kredyt mieszkaniowy nie dla każdego
Niestety nie każdy może pożyczyć od banku pieniądze na kupienie własnego mieszkania lub domu. Trzeba spełnić szereg wymagań. Pierwszym z nich jest konieczność posiadania obowiązkowego wkładu własnego. Obecnie bank może sfinansować maksymalnie 95% wartości mieszkania lub domu. Od przyszłego roku wielkość minimalnego wkładu wzrośnie do 10%.
Gdy brak pieniędzy na wkład własny, można skorzystać z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Wsparcie takie jest traktowane przez banki jak wkład własny. Jednak i w tym wypadku trzeba spełnić określone wymagania, np. być w wieku do 35 lat i chcieć nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego.
Oczywiście, żeby otrzymać kredyt, trzeba się wykazać odpowiednią zdolnością kredytową. Banki wyliczają ją w różny sposób, ale najczęściej biorą pod uwagę takie dane jak dochody kredytobiorcy, jego zobowiązania kredytowe, ilość osób na utrzymaniu, wysokość wnioskowanej kwoty, planowany okres spłaty itd.
Trzeba również zdawać sobie sprawę, że kupowane mieszkanie lub dom będzie stanowić zabezpieczenie kredytu. To z kolei wiąże się dodatkowymi kosztami, jakie trzeba będzie ponieść przy zaciąganiu kredytu. Trzeba będzie sfinansować m.in. wycenę nieruchomości, opłaty sądowe i notarialne, wpis do hipoteki itd.
Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny?
Zaciąganie kredytu wiąże się z szeregiem procedur, jakie będzie trzeba przejść. Oczywiście najpierw należy odbyć zwykłą rozmowę sprzedażową, w czasie której pracownik banku przedstawi nam różne warianty dostępnej oferty, pozna nasze wymagania i oczekiwania. Już na tym etapie dokonywana jest wstępna ocena zdolności kredytowej. Teraz powinniśmy poznać wszelkie wymagania dotyczące zaciągnięcia kredytu hipotecznego.
Kolejny krok to skompletowanie i złożenie odpowiednich dokumentów wymaganych przez bank. Dostaniemy dokładny spis tego, co trzeba przedłożyć. Gdy nasze dokumenty zostaną sprawdzone, bank przyjmie wniosek o kredyt.
Następny punkt to rozpatrzenie wniosku. Zostanie zbadana dokładnie nasza zdolność kredytowa oraz wszystkie dokumenty związane z kupowaną nieruchomością.
Gdy spełnimy wcześniej wymienione warunki, bank rozpatrzy wniosek i podejmie decyzję kredytową. Teraz możemy ją zaakceptować lub zrezygnować. Gdy jednak zgodzimy się na warunki banku, wystarczy podpisać umowę.
Ostatni etap to wypłata środków z kredytu. Trzeba najpierw złożyć odpowiednie dyspozycje dotyczące wypłaty pieniędzy. Na ich podstawie bank przeje pieniądze na nasz rachunek.
Podobne artykuły:
- Jak sfinansować remont generalny mieszkania? 2014-12-01
- Na co uważać, kupując mieszkanie z obciążoną hipoteką 2014-09-25
- O ile pożyczka hipoteczna jest tańsza od kredytu gotówkowego? 2014-09-23
- Koszt kredytu hipotecznego to nie tylko rata 2014-08-22
- Marża, RRSO, prowizja, czyli minisłownik kredytu hipotecznego 2014-09-10
- Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką? 2014-08-27
- Dlaczego musimy płacić na ubezpieczenie pomostowe? 2014-07-30
- Rola LtV w kredycie hipotecznym 2014-07-17
- Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego? 2014-08-25
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!