- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jakie opłaty dodatkowe czekają przy zakupie mieszkania na kredyt?
Gdy decydujemy się na kredyt hipoteczny, musimy zdawać sobie sprawę, że czekają nas nie tylko wydatek związany bezpośrednio z kosztem spłaty zobowiązania, ale także różne dodatkowe opłaty. Sprawdźmy, co będziemy musieli sfinansować przy zakupie mieszkania na kredyt.
Od stycznia 2015 roku wzrasta obowiązkowy wkład własny z 5% do 10%. Oznacza to, że będzie potrzeba większych środków na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Do tego trzeba jeszcze doliczyć różnego rodzaju koszty związane z zaciągnięciem kredytu, ustanowieniem zabezpieczenia, nie wspominając już nawet o późniejszych wydatkach na wykończenie własnych czterech kątów.
Kupowanie mieszkania nieodłącznie związane jest z kosztami i to z kosztami nie tylko dotyczącymi zapłaty za sam lokal. Trzeba się przygotować na dodatkowe wydatki. Będziemy musieli zapłacić notariuszowi, a tu najczęściej spotkamy maksymalne stawki dopuszczalne rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Pokryjemy z własnej kieszeni także opłaty sądowe, opłaty za założenie księgi wieczystej z wpisem właścicielskim. To jednak nie wszystko. Zapłacimy również za odpis aktu notarialnego i to w kilku egzemplarzach.
W banku wcale nie będzie lepiej. Zaciąganie kredytu hipotecznego to także koszty, np. w postaci prowizji (nawet kilka procent od pożyczanej kwoty). Taką prowizję albo przyjdzie nam zapłacić z własnej kieszeni (czasami nawet kilka tysięcy złotych), albo zostanie doliczona do kredytu. Niekiedy banki rezygnują z prowizji, ale wtedy albo proponują nam wysokie oprocentowanie kredytu, albo musimy zakupić dodatkowe produkty. Niekiedy bank nakaże nam założyć u siebie konto, z którego będzie pobierał raty kredytu, a to może związać się z kolejnymi, comiesięcznymi kosztami.
Nie można także zapominać o kosztach związanych z ubezpieczeniami przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Zanim uprawomocni się wpis do hipoteki na rzecz banku, kredytodawca nie ma żadnego zabezpieczenia pożyczanych pieniędzy. Dlatego żąda od nas wykupienia ubezpieczenia pomostowego, które będziemy płacili czasami nawet przez kilkanaście miesięcy.
Banki często żądają wyższego wkładu niż obowiązkowy limit ustalony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Gdy jednak dysponujemy tylko obowiązkowym minimalnym wkładem, często bank zażąda wykupienia ubezpieczenia od niskiego wkładu. Co ciekawe, taką polisę często należy opłacić za kilka lat z góry.
Kolejnym ubezpieczeniem, jakie może przyjść nam wykupić to polisa na życie, a po niej - ubezpieczenie samej nieruchomości. Od 2015 roku jednak banki nie będą mogły narzucać nam już towarzystwa ubezpieczeniowego.
Kupowanie mieszkania na kredyt wiąże się z wieloma wydatkami, które mniej lub bardziej związane są z samym kredytem. Do nich należy także często doliczyć koszt wyceny nieruchomości, chociaż czasami - w ramach promocji - banki rezygnują z tej opłaty.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!