- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Dobrodziejstwo inwentarza sposobem na spadek bez długów
Zanim zdecydujemy się przyjąć spadek, powinniśmy zorientować się w pozostawionych przez zmarłego zobowiązaniach. Gdy grozi nam spłacanie długów zmarłego, możemy skorzystać z możliwości przejęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Każdy spadek możemy przyjąć lub odrzucić. Czasami bezpieczniej i korzystniej jest jednak dziedziczyć majątek- ale z dobrodziejstwem inwentarza.
Jeśli chcemy odziedziczyć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, musimy złożyć stosowne oświadczenie przed sądem lub notariuszem. Mamy na to dokładnie 6 miesięcy od dnia, gdy dowiedzieliśmy się o powołaniu do spadku. Jeżeli nie złożymy żadnego oświadczenia po upływie pół roku i nie odrzucimy spadku, odziedziczymy nie tylko aktywa i pasywa zmarłego, ale również jego długi, które będziemy musieli spłacić ze swojego majątku.
Trzeba zauważyć, że gdy istnieje kilku spadkobierców i jeden z nich przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a inni nie złożą w tej sprawie żadnych oświadczeń, prawo traktuje, że pozostali również w ten sposób nabywają majątek.
Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza jest bezpieczną formą przejmowania spadku. Ewentualne długi zmarłego spłacamy tylko do wysokości aktywów, jakie odziedziczyliśmy, co oznacza, że nasz własny majątek jest bezpieczny.
Niestety, poniesiemy i w tym wypadku koszty - m.in. pracy komorniczej. Spisu inwentarza musi dokonać komornik, który liczy za to nawet kilkaset złotych za godzinę. Liczba przepracowanych godzin będzie oczywiście zależała od wielkości majątku podlegającemu spisowi. Dodatkowo mogą dojść koszty ekspertyzy dokonanych przez biegłych w celu wyceny pewnych elementów majątku.
To, co pozostanie po spłaceniu długów, przypada właśnie nam. Niestety, nieruchomości obciążone hipoteką wyłączane są z masy spadkowej, którą można przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Możemy te nieruchomości przejąć, ale wierzyciel zażąda od nas spłacenia zobowiązań i będzie miał prawo do egzekucji wierzytelności.
Wspominaliśmy, że warto przed podjęciem jakiekolwiek decyzji spadkowej zorientować się, ile zobowiązań pozostawił po sobie zmarły. Jeśli okaże się, że długów jest naprawdę dużo i prawdopodobnie nic lub niewiele zostanie z pozostawionego majątku, lepiej spadek odrzucić. Nie ma sensu ponosić kosztów związanych z pracą komornika. W takim wypadku nie można nigdy zapominać o naszych zstępnych (dzieciach, wnukach). Oni także muszą odrzucić spadek i złożyć stosowne oświadczenie.
Warto również wiedzieć, że osoby niepełnoletnie zawsze dziedziczą spadek z dobrodziejstwem inwentarza i nie muszą nawet składać w tym celu żadnego oświadczenia.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!