- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak omijać spread spłacając kredyt walutowy?
Kredyty walutowe są coraz większym problemem kredytobiorców. Klienci banków muszą się zmagać z wysokimi kursami, szczególnie franka szwajcarskiego, a dochodzi do tego jeszcze spread. Podpowiadamy, jak go ominąć i płacić niższą ratę.
Spread to różnica między kursem kupna a sprzedaży waluty obcej, w jakiej spłacany jest kredyt. Na tym procesie banki dodatkowo zarabiają. W jaki sposób? Zasady są bardzo proste. Gdy zaciągamy kredyt w obcej walucie, jego wartość jest przeliczana na tę właśnie walutę po kursie sprzedaży, a zatem po niższej wartości. Natomiast my spłacamy ten sam kredyt już po kursie kupna, czyli po wyższej wartości. Tutaj właśnie pojawia się problem dla kredytobiorcy, a żyła złota dla instytucji finansowej.
Jeszcze kilka lat temu bylibyśmy skazani na płacenie tej różnicy, ponieważ kredyty walutowe musiały być spłacane wyłącznie w złotówkach. Te złotówki były przeliczane w banku po jego własnym kursie. I tu się pojawiał tak znienawidzony przez wielu kredytobiorców spread walutowy.
Na szczęście 20 lipca 2011 roku Prawo bankowe zostało znowelizowane, weszły w życie zapisy antyspreadowe, które umożliwiły spłacanie rat walutą, w jakiej został zaciągnięty kredyt. Mówi o tym art. 69, ust. 3 ustawy:
W przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, kredytobiorca może dokonywać spłaty rat kapitałowo-odsetkowych oraz dokonać przedterminowej spłaty pełnej lub częściowej kwoty kredytu bezpośrednio w tej walucie.
Interes kredytobiorców zabezpiecza również art. 75b:
- Wykonanie uprawnienia, o którym mowa w art. 69 ust. 3, nie może wiązać się z poniesieniem przez kredytobiorcę dodatkowych kosztów.
- Bank nie może uzależnić wykonania przez kredytobiorcę uprawnienia, o którym mowa w art. 69 ust. 3, od wprowadzenia dodatkowych ograniczeń, w szczególności nie może zobowiązać kredytobiorcy do nabywania waluty przeznaczonej na spłatę rat kredytu, jego całości lub części, od określonego podmiotu.
Zapisy te sprawiły, że pojawiła się możliwość ominięcia spreadu. Sami możemy wybrać kantor z najkorzystniejszym kursem i tam dokonać zakupu waluty, którą zapłacimy ratę. Dodatkowo mamy możliwość korzystania z internetowych kantorów, a zatem wymienimy walutę i zapłacimy ratę kredytu, nie wstając nawet z fotela.
Podobne artykuły:
- Spread - koszt którego nie widać 2012-10-15
- Spread, czyli ukryty koszt kredytu walutowego 2012-08-03
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!