- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Dlaczego warto budować pozytywną historię kredytową?
Niespłacona w terminie pożyczka może się ciągnąć za nami jeszcze przez długi czas po uregulowaniu długu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie informacje dotyczące naszej historii kredytowej są gromadzone przez banki i co z tego faktu wynika.
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej konsumentów i przedsiębiorców. Informacje o terminowych lub nieterminowych spłatach przekazują do rejestru poszczególne banki i SKOK-i. BIK powstał z myślą o zminimalizowaniu ryzyka kredytowego. Dane zgromadzone w bazie są każdorazowo weryfikowane w bankach przed wydaniem przez nie decyzji o przyznaniu kredytu. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by informacje o nas były jak najlepsze.
Warto pozostać w BIK-u na dłużej
Dane dotyczące zobowiązań kredytowych trafiają do BIK-u regularnie. Poszczególne wpłaty są przekazywane przez bank do BIK-u i tam odnotowywane, a w momencie, gdy spłacimy zobowiązanie w całości, dane te mogą zostać usunięte lub - jeśli wyraziliśmy na to zgodę - mogą być dalej przetwarzane. Warto takiej zgody udzielić, gdyż pozytywna historia w BIK-u zdecydowanie ułatwi nam pozyskanie innego kredytu w przyszłości - i to na lepszych warunkach.
Gdy nie spłacaliśmy rat terminowo
Dane dotyczące kredytów nieregulowanych terminowo, a wykorzystywane do analizy ryzyka kredytowego, mogą widnieć w rejestrze nawet przez 5 lat bez zgody klienta. Dzieje się tak w przypadku, gdy nie uregulowano zobowiązania lub dopuszczono się zwłoki w płatności powyżej 60 dni.
Historia kredytowa jest wizytówką każdego kredytobiorcy. Jeśli jest bez zarzutu, osoba taka łatwiej uzyska kredyt. W przypadku nieprzychylnej historii kredytowej lub jej braku jest możliwe, że bank będzie wydłużał procedurę kredytową, sprawdzał dodatkowe parametry, żądał dodatkowych poręczeń lub zabezpieczeń, a w najgorszym razie może odmówić udzielenia kredytu.
Sprawdź swoją przeszłość kredytową
Historię zgromadzoną w BIK-u można zweryfikować samodzielnie, np. za pośrednictwem portalu bik.pl. W razie potrzeby można monitorować własną historię, stan poręczonych pożyczek, a nawet sprawdzić własną ocenę punktową. Warto zadbać o to, by historia kredytowa przemawiała za nami jak najlepiej, by bez przeszkód móc korzystać ze wszystkich usług i produktów bankowych.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!