- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Na co mogę wydać pożyczkę hipoteczną?
Dla większości konsumentów pożyczka hipoteczna niewiele różni się od kredytu hipotecznego. W praktyce oba produkty znacznie się od siebie różnią, począwszy od ich przeznaczenia. Na co można wydać pożyczkę zabezpieczoną hipoteką?
O tym, że kredyt hipoteczny można wydać jedynie na zakup, budowę, remont lub modernizację nieruchomości, wie każdy klient banku. Stąd pewnie wynika traktowanie go na równi z pożyczką hipoteczną. Tymczasem, kiedy przyjrzymy się bliżej obu produktom bankowym, łatwo zauważymy różnice.
Pożyczka pod hipotekę
Elementem łączącym kredyt i pożyczkę hipoteczną będzie z pewnością ich zabezpieczenie, którym jest hipoteka nieruchomości posiadanej bądź nabywanej przez kredytobiorcę. Prawo bankowe dopuszcza również zabezpieczenie na nieruchomości należącej do osób bliskich kredytobiorcy, które wyrażą zgodę na wpis banku do hipoteki nieruchomości.
W przypadku pożyczki hipotecznej okres jej trwania może maksymalnie sięgać 30 lat, choć najczęściej banki oferują swoim klientom pożyczki pod zastaw nieruchomości na 15 do 20 lat. Co ważne, pożyczka hipoteczna jest produktem znacznie tańszym i korzystniejszym od standardowego kredytu gotówkowego. Dlaczego? Przeglądając oferty kredytów gotówkowych można zauważyć tendencje oprocentowania kredytu utrzymującego się na poziomie od ok 9 proc. do 12 proc. Tymczasem w przypadku pożyczki hipotecznej wynosi ono od 5 proc. do 8 proc. Jak widać, korzystając z pożyczki hipotecznej klient jest w stanie sporo zaoszczędzić.
Gdy mowa o kosztach, warto zaznaczyć, że jeszcze tańszym produktem kredytowym może być właśnie kredyt hipoteczny. A czym różnią się od siebie kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna? Przede wszystkim ich przeznaczeniem.
Pożyczka hipoteczna na dowolny cel
W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, pożyczka pod hipotekę może być spożytkowana przez klienta banku na dowolny cel. Pozyskane na drodze pożyczki środki kredytobiorca może wydać w zależności od swoich potrzeb, na zakup nowego sprzętu, wczasów, na remont mieszkania etc. W zakresie procedury kredytowej i kosztów okołokredytowych, oba produkty są do siebie bardzo podobne.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!