- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Zasady hipotecznej renty dożywotniej będą korzystniejsze dla emerytów
Kilka lat temu na polskim rynku finansowym pojawiły się pierwsze produkty będące odpowiednikiem renty hipotecznej, popularnej za granicą. Niestety polskie banki dotychczas nie zaangażowały się wystarczająco w sprzedaż takich produktów dla emerytów. Czy zmiany w ustawie dotyczącej tego segmentu zmienią coś w tym zakresie?
Renta hipoteczna, nazywana inaczej odwróconą hipoteką, do produkt finansowy przeznaczony dla osób w podeszłym wieku, które posiadają nieruchomość. Odwrócona hipoteka pozwala na spieniężenie posiadanego domu lub mieszkania bez konieczności pozbywania się własności - za życia.
Po podpisaniu umowy hipoteki odwróconej emeryt otrzymuje miesięczne świadczenie w formie renty hipotecznej, natomiast bank uzyskuje prawo do przejęcie nieruchomości po śmierci klienta. Rozwiązanie to mogłoby okazać się kuszące dla osób, które mają niewielkie dochody i nie mogą lub nie chcą liczyć na finansową pomoc rodziny.
Przez kilka lat funkcjonowania tego produktu na rynku polskim żaden bank nie wdrożył tego produktu w swojej ofercie, a rynek w całości opanowały pozabankowe instytucje finansowe. Jako że firmy takie nie mogą korzystać z konstrukcji prawnych przewidzianych dla banków, umowy pomiędzy nimi a klientami były sporządzane jako umowy dożywocia oraz sprzedaży nieruchomości już w momencie podpisania umowy. Możliwość przebywania w mieszkaniu jest wciąż zagwarantowana poprzez umowę dożywocia.
Pomimo zawarcia umowy dożywocia interesy seniorów, którzy skorzystali z renty hipotecznej, nie były w pełni chronione, ponieważ firma świadcząca taką usługę mogłaby na przykład zaprzestać wypłacania świadczeń. Postulowane zmiany w ustawie dotyczące tego typu produktów finansowych mają wprowadzić szereg zabezpieczeń. Pierwszym i z pewnością najważniejszym będzie nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad działalnością firm chcących świadczyć takie usługi swoim klientom. KNF badałaby sprawozdania finansowe firm dwa razy do roku, sprawdzając transparentności działalności oraz zapisy umów pod kątem ewentualnych niekorzystnych dla klientów zapisów.
Nowe przepisy pozwolą również na wypowiedzenie umowy przez emeryta, jeśli firma udzielająca renty hipotecznej będzie zalegać przez trzy miesiące z wypłatami świadczeń. Jednak nie wszystkie zmiany mają na celu tylko ochronę klientów. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych postuluje również szereg zmian, które zniosłyby przepisy utrudniające działalność firmom świadczącym usługi renty hipotecznej:
- Uproszczenie procedur mających na celu wykreślenie z hipoteki roszczeń świadczeniobiorcy po jego śmierci, aby fundusz hipoteczny mógł sprawniej rozporządzać przejętym majątkiem.
- Zmniejszenie kar za brak lub nieprecyzyjność zapisów umowy. Wysokość możliwych do nałożenia kar może zachwiać działalnością funduszy, które są instytucjami zdecydowanie mniejszymi niż banki.
Podobne artykuły:
- Banki niezainteresowane odwróconymi kredytami hipotecznymi 2014-10-06
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!