- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyty hipoteczne: działka to też wkład własny
Kredyt hipoteczny przeznaczony na budowę domu wymaga solidnego zabezpieczenia i wniesienia wkładu własnego. Jeśli jest on wysoki, wyższy niż ustawowe 10%, mamy większą szansę na pozyskanie dobrej oferty kredytowej. Na szczęście, posiadając własną działkę budowlaną, wkład pieniężny możemy mieć z głowy.
Działka, na której ma stanąć kredytowana nieruchomość, może być potraktowana jako wkład własny do kredytu. Ponieważ jej wartość jest liczona w dziesiątkach, a wręcz w setkach tysięcy złotych, umożliwi zawarcie korzystnej umowy kredytowej. Zanim do tego dojdzie, bank podda grunt weryfikacji. Sprawdzane będzie jego przeznaczenie.
Na podstawie dostępnych informacji bank ustali we własnym zakresie, czy działka faktycznie ma status budowlanej i czy może na niej stanąć nieruchomość, którą ma sfinansować. Aby dopełnić tej procedury, należy dostarczyć do banku decyzję o warunkach zabudowy lub zaświadczenie o przeznaczeniu gruntu w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego. Od tej weryfikacji zależy dalszy proces kredytowy. Grunty rolne i użytkowe nie są w bankach zbyt chętnie kredytowane ani ustanawiane jako zabezpieczenie hipoteczne.
Nie zawsze jest możliwe zaciągnięcie kredytu na samą działkę. Niektóre banki nie chcą ustanawiać hipoteki na gruncie niezabudowanym. W takim wypadku, by móc sfinansować zakup działki, musimy ustanowić zabezpieczenie na jakiejś innej nieruchomości.
Między innymi od wysokości wkładu własnego zależy, jakie warunki umowy kredytowej (zwłaszcza w zakresie oprocentowania) zostaną nam przedstawione. Dobrze więc mieć świadomość faktu, że działka, którą posiadamy, może pomóc nam w uzyskaniu lepszego kredytu na wybudowanie wymarzonego domu.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!