- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt na dom a kredyt na mieszkanie to nie to samo
Kredyt hipoteczny, który jest przeznaczony na zakup mieszkania, różni się pod wieloma względami od kredytu hipotecznego na budowę domu. Sprawdź, co warto wiedzieć o tych dwóch typach kredytów.
Podstawową różnicą pomiędzy finansowaniem zakupu nieruchomości a finansowaniem budowy domu jest procedura pozyskania kredytu, jego wypłaty i rozliczenia.
Przy zakupie nieruchomości badana jest zdolność kredytowa wnioskodawcy i parametry związane z kredytowaną nieruchomością. Wysokość kredytu na zakup nieruchomości jest uzależniona od kosztu transakcji zakupu mieszkania, a kredyt jest wypłacany w całości od razu.
W przypadku kredytu na budowę cała procedura wygląda zupełnie inaczej. Żeby przystąpić do złożenia wniosku kredytowego, musimy skompletować obszerną dokumentację związaną z naszymi dochodami, z działką, na której ma stanąć nieruchomość, z projektem budowlanym, musimy uzyskać pozwolenie na budowę i dokonać szeregu czynności jeszcze na długo przed tym, nim wystąpimy o kredyt do banku.
Ubiegając się o kredyt na budowę domu, musimy posiadać kilkutysięczne zaplecze finansowe, by kupić projekt budowlany, zatrudnić architekta i kierownika budowy. Musimy postarać się o zdobycie wymaganych zaświadczeń w gminie i urzędach, uzyskać pozwolenie na budowę i przygotować jej kosztorys.
Jeśli nasz wniosek kredytowy zostanie rozpatrzony pozytywnie i tak nie dostaniemy całej kwoty od razu. Bank wypłaci nam kredyt w kilku transzach i będzie nas rozliczał z zakresu wykonanych prac. Może się zdarzyć, że na budowie pojawi się inspektor z banku, by dokonać oględzin poczynionych postępów. W niektórych bankach należy przedstawiać faktury z zakupu materiałów budowlanych, w innych wystarczy tylko pokazać kilka zdjęć z budowy dla rozliczenia poszczególnych etapów kredytu.
Przy kredycie hipotecznym na budowę jest zdecydowanie więcej formalności, ale dla osób, które marzą o zbudowaniu własnego domu nie jest to wielką przeszkodą. Listę wymaganych dokumentów, które są niezbędne do przyjęcia wniosku kredytowego można znaleźć na stronach internetowych wybranych instytucji finansowych.
Warto zadbać o dobrze sporządzony kosztorys, który uwzględnia rozliczenia poszczególnych etapów inwestycji, zgodnie z faktycznym planem prowadzenia prac na budowie. Lepiej zlecić wykonanie kalkulacji profesjonaliście, niż w trakcie budowy przekonać się na własnej skórze, że o pomyłkę w samodzielnym wyliczaniu kosztów wykonania stropu lub wstawienia okien nietrudno.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!