- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak przebiega uproszczona egzekucja z nieruchomości?
Egzekucja z nieruchomości jest procesem długim i bardzo sformalizowanym, a jednocześnie drogim, ponieważ wszystkie koszty ponosi osoba, która prowadzi egzekucję. Postępowanie to można trochę przyśpieszyć, prowadząc uproszczoną egzekucję.
Uproszczona egzekucja z nieruchomości dotyczy tylko nieruchomości określonego rodzaju:
- niezabudowanej nieruchomości gruntowej,
- nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym czy użytkowym, w przypadku gdy w momencie złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie wystosowano zawiadomienia o zakończeniu prac budowlanych,
- części nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży na wniosek wierzyciela, dłużnika lub z urzędu, gdy jej cena wywoławcza jest wystarczająca do zaspokojenia wierzyciela, o ile wydzielona część nieruchomości, jest niezabudowaną nieruchomością gruntową lub zabudowaną, ale nie dokonano zgłoszenia o zakończeniu budowy.
W egzekucji uproszczonej komornik przystępuje do opisu i oszacowania wartości lokalu na wniosek wierzyciela, niezwłocznie po dokonaniu zajęcia. W przypadku zwykłej egzekucji, komornik wyznacza najpierw dłużnikowi dwutygodniowy termin do zapłacenia długu.
Dokonując zajęcia nieruchomości, komornik zabezpiecza budynek przed możliwością objęcia go przez dłużnika lub osoby trzecie. Może ustanowić także dozór nad taką nieruchomością.
Sprzedaż budynku lub lokalu w trybie uproszczonym jest możliwa z tzw. „wolnej ręki” lub za zgodą dłużnika. Cena sprzedaży nie może być niższa niż jej wartość oszacowania przez biegłego rzeczoznawcę. Każda ze stron postępowania egzekucyjnego może wskazać komornikowi, w jaki sposób będzie przebiegało poszukiwanie nabywcy. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia w tej kwestii, tryb wyszukiwania nabywcy zostaje określony przez sąd.
Sprzedaż nieruchomości w trybie uproszczonej egzekucji może nastąpić po dwóch tygodniach od dnia jej opisu i dokonanej wyceny. Jeżeli sprzedaż z wolnej ręki nie nastąpi w ciągu miesiąca, dochodzi do jej licytacji. Licytacja odbywa się na takich samych zasadach, jak każda inna.
Jeżeli w trakcie egzekucji okaże się, że nieruchomość będąca przedmiotem postępowania nie spełnia wymogów dopuszczających prowadzenie jej w trybie uproszczonym, dalsza egzekucja prowadzona jest w trybie zwykłym.
Podobne artykuły:
- Mieszkanie z licytacji komorniczej a użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika 2014-12-09
- Mieszkanie od komornika - jak pozbyć się lokatorów? 2014-12-17
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!