- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Mieszkanie z licytacji komorniczej a użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika
Stosunkowo niewielka liczba nieruchomości i ich wysokie ceny powodują, że szukamy innych sposobów korzystania z mieszkania niż własność, wynajem czy dzierżawa. Takie możliwości daje służebność mieszkania oraz umowa dożywocia. Poza korzyściami finansowymi zapewniają one uprawnionym godne warunki mieszkaniowe.
Nieruchomość obciążona służebnością lub prawem dożywocia jest dużo mniej warta niż podobne mieszkania czy domy na rynku wolne od tych ograniczeń. Cena za takie mieszkanie jest tym bardziej atrakcyjna, jeżeli jest ono zadłużone i wystawione do licytacji przez komornika.
Osobą uprawnioną do posiadania na jej rzecz służebności nie jest każdy właściciel nieruchomości, a jedynie osoba wskazana z imienia i nazwiska. Celem służebności jest zaspokojenie osobistych potrzeb uprawnionego lub jego bliskich.
Dokonując zakupu nieruchomości z licytacji komorniczej, która jest obciążona użytkowaniem służebności, musimy liczyć się z tym, że inna osoba ma pewne, ograniczone prawo do korzystania z niej. W praktyce może się okazać, że kupimy mieszkanie razem z lokatorem. Służebność ustanowiona na nieruchomości daje uprawnionemu możliwość mieszkania w nieruchomości nawet po jej sprzedaniu przed dotychczasowego właściciela. Lokator może zatem zajmować całą nieruchomość lub jego oznaczone pomieszczenia, obejmujące nie mniej niż jeden pokój. Służebność mieszkania występuje bardzo często w ramach treści prawa dożywocia.
Po nabyciu mieszkania z licytacji komorniczej osoby mające powyższą służebność, mają nadal prawo do przebywania w tej nieruchomości na dotychczasowych zasadach, aż do swojej śmierci. Czasem prawo to przechodzi również na ich dzieci czy wnuki.
Nowy właściciel nieruchomości może zażądać zmiany treści służebności, tylko w przypadku istotnej potrzeby gospodarczej.
Mieszkanie kupione w drodze licytacji komorniczej może być także obciążone prawem dożywocia. W takim przypadku w zamian za przeniesienie praw własności na nowego nabywcę zobowiązuje się on do zapewnienia dożywotnikowi oprócz mieszkania, wyżywienia, ubrania, opiekę itp. Dożywocie wpisywane jest w księgę wieczystą nieruchomości.
Dożywotnik ma prawo zażądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę. W związku z tym pozornie atrakcyjna transakcja zakupu mieszkania od komornika może nas sporo kosztować. Mieszkania z prawem dożywotnika sprzedawane są zwykle za dużo niższą cenę, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że całkowite przejęcie nieruchomości przez nowego właściciela, nastąpi dopiero z chwilą śmierci dożywotnika.
Podobne artykuły:
- Jak przebiega uproszczona egzekucja z nieruchomości? 2014-12-05
- Mieszkanie od komornika - jak pozbyć się lokatorów? 2014-12-17
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!