- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Mieszkanie od komornika - jak pozbyć się lokatorów?
Zakup mieszkania w wyniku licytacji komorniczej jest obarczony sporym ryzykiem - okazyjna cena zachęca potencjalnych kupców, którzy mogą nabyć nieruchomość nawet za 2/3 jej wartości rynkowej, oszacowanej przez biegłego rzeczoznawcę.
W celu znalezienia mieszkania z licytacji komorniczej wystarczy śledzić bieżące obwieszczenia, gdyż wszystkie aukcje muszą zostać podane do publicznej wiadomości. Informacje o planowanych licytacjach znajdziemy w sądzie, urzędzie gminy, prasie lokalnej lub na stronach internetowych, w tym na oficjalnym portalu Krajowej Rady Komorniczej.
Decydując się na zakup mieszkania w drodze licytacji komorniczej, bądźmy świadomi różnych zagrożeń, na jakie możemy zostać narażeni - jeżeli wygramy licytację, mieszkanie zostanie zwolnione z długu, a hipoteka na nieruchomości zostanie usunięta. Gorzej jednak, jeżeli kupimy mieszkanie, które jest obciążone wieczystą służebnością lub najmem - tego rodzaju obciążenia nie znikają w wyniku przeprowadzenia postępowania komorniczego. Po podpisaniu umowy, może się okazać, że w naszym nowym domu zamieszkamy razem z lokatorem, który nie ma dokąd się wyprowadzić.
Po zakupie mieszkania z lokatorem od komornika musimy uzyskać wyrok eksmisyjny, co nie będzie znacznym utrudnieniem: problemem przedłużającym eksmisję może się okazać składanie przez lokatora odwołań i zażaleń na wyrok eksmisyjny sądu. W najgorszym jednak wypadku dowiemy się, że osoba zajmująca nasze mieszkanie ma prawo do lokalu socjalnego - wówczas wyrok eksmisyjny będzie mógł zostać wykonany dopiero wtedy, gdy taki lokal jej zapewnimy.
Lokal zastępczy musi spełniać określone wymogi - może on zostać przydzielony przez gminę, jednak liczba oczekujących na przyznanie mieszkania socjalnego znacznie przewyższa ilość dostępnych i stale brakujących lokali. Do czasu, aż gmina zaoferuje naszemu niechcianemu lokatorowi lokum socjalne, może on przebywać w dotychczasowym mieszkaniu.
Przed zakupem mieszkania na drodze licytacji komorniczej przeanalizujmy wszystkie wpisy w księdze wieczystej, porozmawiajmy z sąsiadami, którzy mieszkają obok interesującej nas nieruchomości, zadawajmy też pytania komornikowi prowadzącemu licytację. Przede wszystkim nie podejmujmy decyzji pod wpływem emocji, gdyż może nas ona w rezultacie kosztować drożej niż zakup nieruchomości bezpośrednio od jej właściciela lub dewelopera.
Podobne artykuły:
- Jak przebiega uproszczona egzekucja z nieruchomości? 2014-12-05
- Mieszkanie z licytacji komorniczej a użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika 2014-12-09
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!