- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt na mieszkanie z rodzicami - dobry czy zły pomysł?
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób, by kupić upragnione mieszkanie. Jednak młodzi ludzie nie zawsze posiadają odpowiednią zdolność kredytową. Można temu zaradzić, decydując się na kredyt z rodzicami. Sprawdźmy, czy warto.
Młodzi ludzie często posiadają krótki staż pracy, a w dodatku nierzadko zatrudnieni są na czas określony. Nie wszyscy również mogą pochwalić się odpowiednio wysokimi zarobkami, które mogłyby być uznane przez bank za wystarczające przy udzielaniu kredytu.
Rodzice jako rozwiązanie awaryjne
Warto pomyśleć, o rodzicach jako współkredytobiorcach przy kredytach hipotecznych w dwóch przypadkach: gdy młodzi ludzie mają problem z uzyskaniem kredytu, a także gdy oferowana kwota kredytu jest zbyt niska, by kupić wymarzone mieszkanie.
Jeśli rodzice posiadają odpowiednio wysokie dochody, a przy tym mają dobrą historię kredytową, na pewno w znaczny sposób wpłyną na poprawę zdolności kredytowej, jako współkredytobiorcy. Bank połączy wszystkie źródła dochodu, dzięki czemu sytuacja finansowa głównego wnioskodawcy ulegnie znacznej poprawie (przynajmniej na papierze).
Jest to również korzystne rozwiązanie w przypadku, gdy młody człowiek nie posiada jeszcze żadnej historii kredytowej, a zatem nie jest dla banku zbyt wiarygodnym klientem. Nie można przecież ocenić, jak spłacał w przeszłości swoje zobowiązania finansowe i prognozować, jak może to robić w przyszłości.
Warto pomyśleć dwa razy
Oczywiście, wariant zaciągania kredytu hipotecznego wraz z rodzicami ma swoje niewątpliwe plusy, jednak nie można także zapominać o negatywnej stronie takiego rozwiązania.
Wiek rodziców na pewno wpłynie na skrócenie okresu kredytowania. Banki najczęściej wymagają, żeby w momencie spłaty kredytu najstarszy ze współkredytobiorców nie przekraczał 65-75 lat (jeśli jest wspólnota majątkowa, obydwoje rodzice przystępują do zobowiązania hipotecznego). Krótszy okres spłaty zadłużenia to wyższa rata miesięczna, która może być poważnym problemem dla młodego człowieka.
Rodzice również muszą zastanowić się nad konsekwencjami przystąpienia do kredytu hipotecznego wraz ze swoimi dziećmi. Przyjęcie takiego zobowiązania może oznaczać później problem z zaciągnięciem innych kredytów. Również, jako współkredytobiorcy, rodzice solidarnie ponoszą odpowiedzialność za spłacanie kredytu hipotecznego i, w przypadku problemów z regulowaniem należności, będą zmuszeni do spłacania rat.
Kredyt hipoteczny z rodzicami nie jest złym rozwiązaniem pod warunkiem, że przeanalizowało się wszystkie za i przeciw. Często jest to jedyny sposób, by cieszyć się własnymi czterema kątami.
Podobne artykuły:
- Czy liczba dzieci ma wpływ na zdolność kredytową? 2014-11-26
- Jak bank wylicza maksymalną wysokość kredytu? 2014-11-07
- Kredyt hipoteczny z ratą malejącą tylko dla zamożnych? 2014-08-20
- Singiel też może zwiększyć swoją zdolność kredytową 2014-08-27
- Sprawdź, na jak wysoki kredyt hipoteczny możesz liczyć 2014-09-08
- Jak zmiana WIBORU wpływa na zdolność kredytową? 2013-04-02
- Kto może dostać kredyt hipoteczny? 2013-03-19
- Zdolność kredytowa - jak można ją zwiększyć? 2012-12-14
- Proste sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej 2012-07-27
- Przynajmniej 25% Polaków nie stać na zakup mieszkania 2012-07-05
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!