- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Mieszkanie bez księgi wieczystej - kupować czy ignorować?
Mieszkanie, dla którego nie jest prowadzona księga wieczysta, również może być warte uwagi. Ze względu na brak owego dokumentu jest szansa na wynegocjowanie niższej ceny. A jakie ryzyko ponosi klient, nabywając taką nieruchomość?
Księga wieczysta (KW) jest jak paszport dla nieruchomości. Z niej dowiemy się, jaki jest stan prawny obiektu i kto jest jego właścicielem. Brak księgi wieczystej bywa spowodowany sytuacją, gdy sprzedaży podlega spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W takiej sytuacji nie ma obowiązku zakładania księgi wieczystej i niektórzy właściciele tego nie robią. Księgi wieczystej może również nie posiadać mieszczanie, które powstało po podziale jednego dużego obiektu na mniejsze części. Wówczas przy zakupie mieszkania wydziela się je do nowej księgi wieczystej.
Księga wieczysta chroni interesy nabywcy
Jeżeli dane w niej zawarte i faktyczny stan prawny obiektu się różnią, sprawa jest rozstrzygana na korzyść nabywcy. Dlatego jest to dokument bardzo istotny. Bez niego nie możemy skorzystać z tak zwanej rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Ryzyko, jakie wiąże się z zakupem nieruchomości bez księgi wieczystej, jest tematem do rozważenia. Nie warto podejmować decyzji pochopnie.
Brak KW to problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego
Brak księgi wieczystej skutkuje utrudnieniami w dostępie do kredytów hipotecznych. Zakup takiej nieruchomości na kredyt może być utrudniony lub niemożliwy, jeśli poza brakiem księgi wieczystej nieruchomość stoi na gruncie, którego stan prawny jest nieuregulowany. W praktyce oznacza to, że założenie księgi wieczystej dla nieruchomości nie będzie możliwe.
Dokumenty, które będą pomocne w przypadku braku KW
Jeżeli nieruchomość nie posiada księgi wieczystej, można ustalić jej stan prawny na podstawie innych dokumentów. Można oprzeć się na akcie notarialnym, na orzeczeniu sądu lub decyzji administracyjnej. Te dokumenty pozwolą potwierdzić prawo do dysponowania nieruchomością. W przypadku zakupu domu z działką, należy sprawdzić wypis z rejestru gruntu i budynków.
Czy kupować mieszkanie bez KW?
Brak księgi wieczystej nie powinien wykluczać zakupu danej nieruchomości. Bak KW to mocny argument na korzyść negocjacji ceny w dół. Nabycie takiej nieruchomości może być bardzo korzystną ofertą. Warto w późniejszym czasie zadbać o uregulowanie wszystkich kwestii prawnych i założenie księgi wieczystej. Jeśli kiedyś zdecydujemy się na odsprzedanie lokalu, zdecydowanie ułatwi nam to dobicie targu.
Podobne artykuły:
- Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu a księga wieczysta 2014-10-20
- Kupujesz mieszkanie? Sprawdź księgę wieczystą 2014-08-13
- E-odpisy z księgi wieczystej już dostępne 2014-07-18
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!