- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
W kredytach hipotecznych liczy się marża, prowizja i produkty dodatkowe
Każda oferta kredu hipotecznego jest inna, a różni się detalami, które mają przełożenie na całkowity koszt zobowiązania. Z całą pewnością warto podczas analizowania warunków umowy zwrócić uwagę na marżę, prowizję i produkty dodatkowe, które kredytobiorca będzie zobowiązany zakupić.
Kredyt hipoteczny z pozoru wydaje się produktem podobnym w każdym banku. W praktyce nie ma dwóch identycznych ofert. Zanim wybierzemy kredyt dla siebie, warto więc porównać kilka propozycji różnych banków i wybrać najlepszą z nich.
Na pierwszy rzut oka porównuje się kredyty po wysokości oprocentowania. Na całkowitą wysokość oprocentowania składa się marża banku i stopa referencyjna. Warto bliżej przyjrzeć się wysokości marży. Tylko ten parametr różnicuje oferty pod względem oprocentowania. W okresie spadków stóp procentowych, kredyty mimo stosunkowo niskiego oprocentowania nominalnego, mogą wiązać się z dość wysokimi marżami. Gdy stopy procentowe wzrosną, dlatego trzeba na nie uważać.
Prowizja – odstrasza, ale czasami warto ją zapłacić
Prowizja od udzielonego kredytu to niezbyt zachęcający element w ofercie banku. Często takie propozycje są przez nas z góry odrzucane. Nie warto działać pochopnie. Czasami oferta z wysoką prowizją może się okazać korzystniejsza od oferty bez prowizji. Kryterium wyboru powinien być przede wszystkim okres spłaty kredytu. Jeżeli kredyt jest planowany na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, najkorzystniej będzie wyszukać ofertę z jak najniższą marżą i całkowitym oprocentowaniem. W przypadku takiego kredytu warto nawet rozważyć zapłacenie prowizji, jeżeli tylko pozwoli ono na pozyskanie korzystnych warunków kredytowych: niskiego oprocentowania i marży. W przypadku kredytów krótkoterminowych, zdecydowanie lepszym wyborem są oferty bezprowizyjne lub takie, gdzie ta opłata jest bardzo niska.
Produkty dodatkowe
Wiele ofert kredytowych jest poszerzanych o dodatkowe produkty baku, z których kredytobiorca będzie musiał lub jedynie mógł korzystać. Na kredytobiorców bywa zazwyczaj nakładany obowiązek posiadania w banku, który udziela kredytu konta, na które wpływa wynagrodzenie. Ponad to oferta kredytowa może premiować posiadanie karty kredytowej lub ubezpieczenia w tym konkretnym banku. Warto bliżej przyjrzeć się takim propozycjom, mogą faktycznie obniżyć koszty kredytu, a mogą być jedynie niepotrzebnym dodatkiem, z którego trudno będzie zrezygnować (przykładem plan systematycznego oszczędzania).
Wybór kredytu na zakup mieszkania lub budowę domu jest trudny. Na rynku jest wiele ofert, które dość znacznie się od siebie różnią. Poza przeanalizowaniem najważniejszych kryteriów, warto także zwrócić uwagę na czas, w jakim bank deklaruje podjęcie decyzji o udzieleniu kredytu. Im będzie krótszy, tym lepiej.
Podobne artykuły:
- Od czego zależy oprocentowanie kredytów mieszkaniowych? 2014-09-01
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!