- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak bank wylicza maksymalną wysokość kredytu?
Gdy mowa o zakupie mieszkania, z góry wiemy, ile kredytu potrzebujemy zaciągnąć. Problem pojawia się w przypadku budowania domu. W jaki sposób banki szacują, jaką kwotę pożyczyć wnioskodawcy?
Maksymalna wysokość kredytu zależy przede wszystkim od tego, czy jest on zaciągany na potrzeby zakupu mieszkania czy na budowę domu. W przypadku kupna mieszkania, sprawa jest bardzo prosta. Istotna jest cena zakupu i wkład własny, jakim dysponuje kredytobiorca. Jeżeli zdolność kredytowa na to pozwala, bank wypłaca kredyt w wysokości brakującej sumy.
Zupełnie inaczej wygląda szacowanie wysokości kredytu na budowę domu. Jest to bardziej skomplikowany proces. Trudno z góry ustalić, jaki dokładnie będzie całkowity koszt budowy. Poza tym inwestycja jest o wiele bardziej rozciągnięta w czasie, co także może mieć wpływ na zmianę cen usług i materiałów budowlanych. Na budowie zdarzają się także niespodziewane sytuacje i wydatki, które pierwotnie nie były planowane.
Taki stan rzeczy zdecydowanie utrudnia bankom oszacowanie całkowitej wartości budowanej nieruchomości. Pomocą jest sporządzony profesjonalnie kosztorys. Powinien on uwzględniać średnie koszty materiału i robocizny w danym regionie. Kosztorys i projekt budowlany są poddawane analizie w banku i porównywane z uśrednionym kosztem budowy metra kwadratowego powierzchni. W zależności od banku średni koszt wybudowania metra kwadratowego powierzchni może być różny.
Standardowo banki wyceniają budowę metra kwadratowego na ok 2 tysięcy złotych. Ostatecznie jednak całkowita wycena budowy całego domu może się różnić w poszczególnych instytucjach nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Kolejna ważna różnica między kredytem na budowę, a kredytem na zakup mieszkania to fakt, iż w przypadku kredytu budowlanego środki są wypłacane etapowo, a nie w całości. Bank przelewa pieniądze w kilku transzach w zależności od tego, jak postępują prace budowlane. Każda wypłata musi zostać rozliczona.
Na kredyt budowlany jest także udzielana karencja. Oznacza to, że do czasu ukończenia budowy nie spłaca się pełnych rat. Płatność obejmuje jedynie odsetki od wypłaconych środków. Okres karencji może być inny w różnych bankach, a maksymalna długość tego okresu jest określana w umowie kredytowej. Niskie raty, które składają się z samych odsetek nie obciążają inwestorów, dzięki temu w trakcie budowy można jeszcze z bieżących środków finansować dodatkowe zakupy budowlane, dotychczasowe miejsce zamieszkania i innego typu wydatki. Mimo wszystko nie warto przeciągać budowy, im dłużej trwa okres karencji, tym więcej odsetek od kredytu spłacamy. Im szybciej zaczniemy spłacać raty kapitałowo-odsetkowe, tym mniejszy będzie całkowity koszt kredytu.
Podobne artykuły:
- Czy liczba dzieci ma wpływ na zdolność kredytową? 2014-11-26
- Kredyt na mieszkanie z rodzicami - dobry czy zły pomysł? 2014-11-13
- Singiel też może zwiększyć swoją zdolność kredytową 2014-08-27
- Sprawdź, na jak wysoki kredyt hipoteczny możesz liczyć 2014-09-08
- Jak zmiana WIBORU wpływa na zdolność kredytową? 2013-04-02
- Kto może dostać kredyt hipoteczny? 2013-03-19
- Zdolność kredytowa - jak można ją zwiększyć? 2012-12-14
- Proste sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej 2012-07-27
- Przynajmniej 25% Polaków nie stać na zakup mieszkania 2012-07-05
- Zwiększ swoją zdolność kredytową! 2012-06-27
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!