- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak uniknąć opóźnień w wypłacie kredytu hipotecznego?
By uzyskać kredyt hipoteczny, nie wystarczy odpowiednia zdolność kredytowa i pozytywna historia dotychczasowych spłat zobowiązań. Przy kredycie na zakup lub budowę nieruchomości trzeba zadbać o formalności i komplet wymaganych dokumentów. Wszelkie niedopatrzenia w tym zakresie mogą opóźnić wypłatę kredytu o wiele dni.
Na początku warto zaznaczyć, że lista wymaganych dokumentów może być nieco inna w każdym z banków. Ubiegając się o finansowanie, należy więc zadbać o uzyskanie wszystkich informacji na temat kredytu, listy potrzebnych dokumentów i określenia terminu ich dostarczania.
W każdym banku niezbędne do pozyskania kredytu będą dokumenty z trzech grup: osobistej, dotyczącej dochodów i związanej z nieruchomością. Spora część zaświadczeń ma określony termin ważności, na wydanie niektórych dokumentów czeka się nawet kilka dni, dlatego właśnie niedopatrzenie przy składaniu ich do banku może się skończyć koniecznością oczekiwania na brakujące zaświadczenia, gdy w tym czasie np. zaświadczenie o zarobkach straci ważność. Warto korzystać z porad doradcy kredytowego, który został przydzielony do obsługi naszego wniosku. Doradca przeprowadza klientów przez skomplikowane procedury, pilnuje poprawnego wypełnienia dokumentów i informuje o tym, co należy jeszcze uzupełnić.
Poważne braki w dokumentacji mogą nawet spowodować konieczność ponownego rozpatrzenia wniosku kredytowego. Jeżeli nie zdążymy w terminie uzupełnić braków formalnych, niektóre dokumenty straciły ważność, a na nowe będziemy czekać długo, bank może rozpocząć wszystkie procedury od nowa. By uniknąć niepotrzebnych przestojów i straty czasu, należy działać możliwie szybko, angażować się w całą procedurę. Jeśli wnioskodawca działa zbyt opieszale, nie dowozi dokumentów w umówionym terminie, nie uzupełnia braków, może to nawet skutkować odrzuceniem wniosku kredytowego.
Zakup lub budowa nieruchomości to kosztowne i wymagające wiele zaangażowania przedsięwzięcie. Kredyt hipoteczny może w łatwy sposób pomóc w sfinansowaniu tego celu, dlatego tak istotna jest dbałość o dokumentację, pilnowanie jej porządku i aktualności zaświadczeń. Brak podpisu, zły numer nieruchomości, błąd w nazwisku lub w adresie mogą spowodować ogromne trudności w uzyskaniu kredytu i masę dodatkowego zachodu przy wyjaśnianiu nieścisłości.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!