- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak zarobić na wynajmie mieszkania na kredyt?
Zainteresowanie wynajmowaniem mieszkań wzrasta wśród Polaków i tendencja ta nie powinna zostać zahamowana. Sprawdźmy zatem, jak zarobić na wynajmie mieszkania na kredyt i na ile to się opłaca.
W zachodniej Europie, szczególnie w Niemczech, wynajmowanie mieszkań jest bardzo popularne, na co wpływ mają m. in. bardzo wysokie ceny nieruchomości. W Polsce również nie jest tanio, ale dotąd dominowało przywiązanie do posiadania własnych czterech kątów. Jednak w ostatnich latach widać wyraźną przemianę w podejściu do kwestii wynajmowania mieszkań.
Sytuacja na rynku
Na wynajmie mieszkania ciągle można lepiej zarobić niż na lokacie bankowej albo na obligacjach skarbu państwa. Nie można jednak zapominać, że jeszcze w tym roku rozpocznie się rządowy program preferencyjnego wynajmu mieszkań, Fundusz Mieszkań na Wynajem, który może spowodować spadek rentowności z wynajmu. Bank Gospodarstwa Krajowego ma na ten cel 5 mld zł i z pewnością stanie się ważnym graczem na tym rynku.
Nawet jeśli rentowność wynajmu nieco spadnie, ciągle opłaca się inwestować w ten sposób. Rządowy projekt z jednej strony może spowodować spadek cen, ale z drugiej – będzie zapewne ważnym bodźcem zwiększającym jeszcze bardziej zainteresowanie rynkiem wynajmu mieszkań.
Jak inwestować w wynajem?
Oczywiście, im taniej kupimy mieszkanie, tym więcej zarobimy, wynajmując je. Szukać warto przede wszystkim nieruchomości po okazyjnych cenach, np. sprzedawanych na różnego rodzaju licytacjach i wyprzedażach komorniczych. Co prawda, w takim wypadku trzeba zazwyczaj więcej zainwestować w remont, ale i tak się opłaca.
Stopa zwrotu z wynajmu zależy od wielu czynników. Ważny jest standard mieszkania oraz jego wielkość (na apartamencie zarobimy na pewno więcej). Nie bez znaczenia jest także dostępność miejsca parkingowego czy połączenie komunikacyjne, sąsiedztwo sklepów, placów zabaw itd.
Największy wpływ na cenę wynajmu jednak lokalizacja. Inna będzie stopa zwrotu w małych miejscowościach, a inna – w dużych miastach, szczególnie akademickich (studenci to jedna z ważniejszych grup klientów). Trzeba brać również pod uwagę dzielnicę i ulice w tych miastach (jedne są bardziej modne, czyli droższe, inne – tańsze, mniej atrakcyjne).
Mimo iż w większych miasta, typu Warszawa, Kraków czy Wrocław, nieruchomości są nawet kilkukrotnie droższe niż w małych miasteczkach, to właśnie w nich najbardziej opłaca się zarabiać na wynajmowaniu - nawet tych mieszkań, które zakupione zostały na kredyt. Tym bardziej że chętnych do wynajmu tam nie brakuje.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!