- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Gdzie znaleźć uczciwego dewelopera?
Obok ceny, lokalizacji i metrażu nabywanego mieszkania, należy również zwrócić uwagę na samego dewelopera. Warto znaleźć uczciwego i rzetelnego doradcę od nieruchomości, by zakup wymarzonego M nie okazał się niekorzystny.
Na rynku działa ogromna liczba firm, która zajmuje się inwestycjami budowlanymi, zarówno na skalę ogólnokrajową, jak i na rynku lokalnym. Przy takim bogactwie podmiotów budujących mieszkania bardzo trudno znaleźć najlepszych deweloperów.
Jak sprawdzić dewelopera?
Firmę, która buduje nasze mieszkanie lub dom, powinniśmy darzyć przede wszystkim zaufaniem. Obok atrakcyjnej oferty sprzedaży nieruchomości, warto również zwrócić uwagę na to, kto buduje, jaka jest jego renoma, doświadczenie i fachowość.
Zawsze lepiej wybrać dewelopera, który działa w branży budowlanej od wielu lat i zrealizował już wiele udanych inwestycji. Takie doświadczenie przemawia na jego korzyść i wzbudza zaufanie. Warto osobiście pojechać i sprawdzić wybudowane nieruchomości, można nawet zasięgnąć opinii wcześniejszych klientów danego dewelopera. W przypadku firmy, która buduje na terenie całej Polski, trudno wykonać taki rekonesans, dlatego lepiej czasami wybrać firmę działającą na rynku lokalnym.
Jest jeszcze kwestia deweloperów, którzy naraz realizują kilka inwestycji. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że skoro działają z rozmachem, są bardziej wiarygodni niż mniejsi wykonawcy. Jednak kilka inwestycji na raz, to większe ryzyko i podatność na zachowanie rynku, kurs walut, kredyty czy popyt. Każdy z tych czynników może wpłynąć negatywnie na budowę i spowodować opóźnienia, a nawet konieczność użycia materiałów gorszej jakości. To również należy wziąć pod uwagę.
A może coś więcej niż deweloper?
Klienci deweloperów są coraz bardziej świadomymi konsumentami i zaczynają zwracać uwagę na kwestie, które jeszcze kilka lat temu wydawały się być nieistotne. Jedną z nich jest zarządzanie osiedlem. To, kto się będzie tym zajmował, w mniejszym lub większym stopniu wpłynie na komfort mieszkania w danej nieruchomości.
Można znaleźć już firmy, które łączą funkcję dewelopera i zarządcy. Jest ich, co prawda, na razie niewiele, ale z roku na rok ta sytuacja się poprawia.
Dlaczego tak korzystne jest połączenie tych dwóch funkcji? Firma, która wybudowała nieruchomość, zna ją dokładnie, np. doskonale wie, jakie materiały zostały użyte, jakie technologie zastosowano. Wszystko to ułatwia dbanie o należyty stan budynku oraz upraszcza kwestie ewentualnych remontów.
Tak naprawdę jest wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając dewelopera. Można się kierować nagrodami lub certyfikatami, ale warto znać również przynajmniej ogólną sytuację finansową inwestora, by nie okazało się, że to kolos na glinianych nogach.
Podobne artykuły:
- Szukasz kawalerki w centrum Warszawy? Czeka Cię kredyt na 300 tys. zł 2014-11-28
- Niebawem rusza Fundusz Mieszkań na Wynajem. Ceny najmu lokali w Warszawie i Wrocławiu spadną 2014-09-22
- Inwestycje deweloperskie w Warszawie 2014-10-01
- Kupujesz mieszkanie? Prześwietl dewelopera 2014-07-24
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!