- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Banki niezainteresowane odwróconymi kredytami hipotecznymi
We wrześniu br. sejm zatwierdził zmiany w ustawie o odwróconych kredytach hipotecznych, regulując tę część rynku kredytowego. Wkrótce nowe prawo wejdzie w życie, ale banki wydają się być niezainteresowane tym produktem.
W USA z odwróconego kredytu hipotecznego zrezygnował Bank of America, a także potentat w tym segmencie – Wells Fargo. Wszystko to ze względu na zbyt duże ryzyko. W Polsce również nie widać szczególnego zapału bankowców do oferowania odwróconych kredytów hipotecznych.
Strach bankowców
Banki postrzegają rynek odwróconych kredytów hipotecznych przez pryzmat dużego ryzyka. Pieniądze z tego rodzaju kredytu (zazwyczaj duża kwota) od razu trafiają do klienta, podczas gdy zysk z tej operacji jest mocno odroczony w czasie, a przecież wartość nieruchomości, zamiast rosnąć, może spaść. Dodatkowo według przyjętej przez sejm ustawy spadkobiercy klienta mogą zdecydować o spłacie zobowiązania wobec banku, odzyskując w ten sposób nieruchomość. Mają na to aż rok.
Eksperci szacują, że rynek odwróconych kredytów hipotecznych nie będzie większy niż 10% rynku zwykłych kredytów pod hipotekę. Póki co, banki wstrzymują się z ostateczną oceną ryzyka aż do zakończenia prac nad ustawą przez senat.
Również klienci wykazują się raczej umiarkowanym zainteresowaniem odwróconymi kredytami hipotecznymi. Duży wpływ na to ma słaba znajomość produktu i strach przed utratą mieszkania za niewielkie pieniądze.
A może renta?
Wątpliwości, które mają banki, nie podzielają fundusze hipoteczne. Radzą sobie całkiem nieźle na rynku, a zainteresowanie ich usługami wzrasta. Co prawda, fundusze oferują trochę inny produkt, ale chwalą sobie współpracę z seniorami, którzy również doceniają ofertę funduszy. W przeciwieństwie do banków, fundusze hipoteczne proponują dożywotnią rentę, a nie kredyt. Nie ma znaczenia, ile będzie żył klient, renta będzie wypłacana aż do jego śmierci. W założeniu te dwa produkty mają się uzupełniać.
Zasadnicza różnica w obydwu przypadkach polega na tym, że fundusz od razu zostaje właścicielem nieruchomości, pokrywa koszty jej utrzymania i ubezpieczenia, a bank musi czekać, by dysponować mieszkaniem czy domem. Renta jest wypłacana dożywotnio, a wysokość odwróconego kredytu hipotecznego ustalana jest na podstawie wartości nieruchomości i może się okazać, że klient długowieczny w pewnym momencie zostanie bez środków dożycia, bo środki z kredytu wyczerpią się.
Niektóre z banków otwarcie przyznają, że nie zamierzają wprowadzać do swojej oferty odwróconych kredytów hipotecznych, inne czekają na ostateczny kształt ustawy. W tej chwili trudno przewidzieć, jaki będzie los nowego produktu na rynku bankowym.
Podobne artykuły:
- Zasady hipotecznej renty dożywotniej będą korzystniejsze dla emerytów 2014-12-11
- Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym 2014-09-15
- Kto skorzysta z odwróconej hipoteki? 2014-07-11
- Odwrócony kredyt hipoteczny nieopłacalny dla banków 2012-02-22
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!