- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu a księga wieczysta
Posiadacze własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mają możliwość założenia mu księgi wieczystej. Księga jest rejestrem publicznym przedstawiającym stan prawny nieruchomości i istnieje kilka powodów, dla których warto, by mieszkanie zostało w nią zaopatrzone.
Według przepisów prawnych z 1992 roku można stosować księgi wieczyste po to, aby ustalić stan prawny spółdzielczego własnościowego prawa do danego lokalu. Założenie księgi wieczystej jest z wielu względów bardzo sensowne.
Pierwszy powód, który jest z pewnością przekonujący, to fakt, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, który posiada księgę wieczystą, jest o wiele łatwiej sprzedać niż lokal, który takiej księgi nie ma. Wynika to z faktu, że zapisy w księdze wieczystej są traktowane jako zapisy oddające stan faktyczny własności. To oczywiście dla nabywcy ma duże znaczenie i daje mu większe poczucie pewności niż słowne zapewnienia sprzedającego.
Drugi powód, który przemawia za założeniem księgi wieczystej, również wiąże się ze sprzedażą lokalu. Tym razem chodzi o to, że nabywca lokalu, który ma księgę wieczystą będzie mógł wziąć na jego zakup kredyty hipoteczny. Jeśli lokal spółdzielczy własnościowy takiej księgi nie posiada, to nie można nań wziąć kredytu hipotecznego, gdyż nie ma możliwości założenia hipoteki bez księgi wieczystej.
Trzeci powód, który skłania do założenia księgi wieczystej, to fakt, iż mieszkanie w nią zaopatrzone będzie atrakcyjniejsze dla kupującego choćby z tej przyczyny, że nie będzie musiał on ponosić dodatkowych kosztów związanych z założeniem takiej księgi.
W kontekście ksiąg wieczystych i spółdzielczego prawa własnościowego należy wspomnieć, iż założenie księgi następuje w momencie, gdy dokonujemy w niej pierwszego wpisu. Taki wpis może zostać wprowadzony na wniosek, który należy złożyć w formularzu urzędowym. Księgi wieczyste są prowadzone przez sądy rejonowe, a dokładnie przez ich wydziały wieczystoksięgowe.
Na koniec należy podkreślić, że jeśli lokal znajduje się na gruncie, który nie jest własnością spółdzielni, to wedle przepisów z 2013 roku nie można założyć dla niego księgi wieczystej. Warto o tym pamiętać, gdyż ten zapis znacznie ogranicza możliwość obrotu takimi lokalami.
Podobne artykuły:
- Mieszkanie bez księgi wieczystej - kupować czy ignorować? 2014-11-14
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!