- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Licytacja komornicza sposobem na tanie mieszkanie
Własne M ciągle kojarzy się z drogą wieloletnich wyrzeczeń oraz z wysokimi kosztami nabycia (zwłaszcza, gdy zaciągamy na ten cel kredyt hipoteczny). Nie wszyscy jednak wiedzą, że sposobem na tanie mieszkanie może być licytacja komornicza.
Możliwość zakupu działki, domu lub mieszkania od komornika staje się coraz popularniejsza. Nic dziwnego, skoro często można nabyć nieruchomość po cenie znacznie niższej niż rynkowa.
Gdzie szukać licytacji?
Dzięki Internetowi nie jest już dużym problemem znalezienie informacji o komorniczych egzekucjach. Wiele portali specjalizuje się w tego typu doniesieniach. Warto tutaj dodać, że obowiązkiem organizującego licytację jest upublicznienie tego faktu, a także podanie dokładnych informacji o przedmiocie egzekucji. Taka informacja powinna określać lokalizację i powierzchnię przedmiotu licytacji, a także cenę. Nie powinno również zabraknąć danych na temat księgi wieczystej.
Decydując się na zakup nieruchomości poprzez licytację komorniczą, warto także sprawdzić stan prawny przedmiotu zakupu. Co prawda, nie będzie niespodzianki w postaci obciążonej hipoteki czy innych długów, ale lepiej upewnić się w kwestii ewentualnych lokatorów i umów najmu, żeby uniknąć późniejszego rozczarowania.
Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że zakupione na licytacji komorniczej mieszkania często wymagają generalnego remontu.
Proces licytacji komorniczej
Zanim w ogóle dojdzie do aukcji rzeczoznawca majątkowy musi ustalić aktualną wartość rynkową mieszkania. To właśnie na jej podstawie ustalana jest cena wywoławcza. W pierwszej licytacji jest to 3/4 wartości rynkowej nieruchomości, w drugiej (gdy po pierwszej nie znajdzie się nabywca) cena jest ustalana na poziomie 2/3 wartości rynkowej.
Znając wartość rynkową oraz cenę wywoławczą mieszkania, można wstępnie oszacować oszczędność przy zakupie takiej nieruchomości. Im wyższa wartość rynkowa, tym większa oszczędność, a tym samym, atrakcyjność oferty komorniczej.
Aby zostać w ogóle dopuszczonym do licytacji, trzeba wpłacić wadium w wysokości 10% szacowanej wartości mieszkania. Pieniądze te zostaną zwrócone tym uczestnikom licytacji, którzy nie dokonają zakupu, a nowemu, szczęśliwemu posiadaczowi mieszkania wadium zostanie wpisane na poczet zapłaty całej sumy.
Przed zakupem mieszkania na licytacji trzeba jeszcze zdawać sobie ze skomplikowanego procesu przeniesienia praw własności, który może trwać nawet kilka miesięcy.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!