- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Dwa miesiące - nawet tyle może trwać załatwianie kredytu na mieszkanie
Osoby, które już wnioskowały o kredyt na mieszkanie, wiedzą, jak długo potrafi trwać załatwienie wszystkich formalności. Jak pokazuje praktyka, taki proces wcale nie musi trwać krótko, jak zdają się zapewniać swoich klientów bankowi doradcy.
Ile trwa załatwienie wszystkich spraw związanych z kredytem mieszkaniowym? – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które myślą o kupieniu własnego mieszkania z pomocą banku. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednakowa w przypadku każdego wniosku kredytowego, a to dlatego, że każdy bank stosuje trochę nieco inne procedury. Jeśli złożymy na przykład dokumenty w jednej instytucji, to cała procedura może trwać raptem kilkanaście dni. W innym banku z kolei może ona trwać nawet kilkadziesiąt dni. Po podjęciu decyzji o wnioskowaniu o kredyt hipoteczny, należy uzbroić się w cierpliwość. Najlepiej zaś dać sobie czas na załatwienie wszystkich szczegółów od miesiąca do dwóch. Dlaczego aż tak długo?
Wnioskowanie o kredyt mieszkaniowy to dość poważne wyzwanie. W grę wchodzą działania ze strony wnioskującego, a także banku. Jeśli chodzi o wnioskującego, to obecnie musi on się spodziewać tego, że bank będzie wymagał od niego szczegółowej dokumentacji. Dostarczenie takich dokumentów może nie udać się jednorazowo, co oczywiście oznacza wydłużenie procesu ubiegania się o finansowanie. To właśnie ze względu na czas potrzebny na skompletowanie dokumentacji należy uwzględnić w całym procesie. Przy załatwianiu kredytu mieszkaniowego nie wszystko zależy jednak od szybkości wnioskującego. Również proces decyzyjny banku zajmuje całkiem sporo czasu.
Wiele osób jest zdania, że złożenie dokumentów wymaganych przez bank oznacza, iż najwyżej za parę dni otrzymają decyzję kredytową. Wygląda to jednak trochę inaczej, a to dlatego, że banki stały się bardziej skrupulatne w analizie zdolności kredytowej klientów. Wszystko dlatego, że banki obecnie przywiązują – nauczone kryzysem z 2008 roku – większą wagę do bezpieczeństwa. To właśnie troska o bezpieczeństwo sprawia, że analitycy bankowi bardzo dokładnie analizują wszystkie wnioski i kalkulują, czy opłaca im się wchodzić w tak długoterminową inwestycję, jaką jest udzielenie kredytu na mieszkanie danej osobie.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!