- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak ustalić numer księgi wieczystej nieruchomości?
Ustalenie numeru księgi wieczystej nieruchomości i sprawdzenie wszelkich informacji w niej zawartych jeszcze do niedawna nastręczało dużo trudności. Dziś jest o wiele łatwiej.
Osoba zainteresowana kupnem nieruchomości, czy to z rynku wtórnego, czy pierwotnego, powinna przed dokonaniem transakcji zadbać o zdobycie wszelkich niezbędnych informacji o ewentualnych obciążeniach lub nawet egzekucjach komorniczych dotyczących danego mieszkania czy domu. W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli właściciel nieruchomości będzie miał coś do ukrycia, możemy mieć problem z ustaleniem numeru księgi wieczystej. Na szczęście zgodnie z ustawą o księgach wieczystych i hipotece, księgi te są jawne, a informacje o nich możemy zdobyć nawet bez pomocy właściciela.
Największym ułatwieniem dotyczącym wglądu do ksiąg wieczystych jest możliwość skorzystania z portalu Ministerstwa Sprawiedliwości - http://ekw.ms.gov.pl. Niestety, aby sprawdzić interesującą nas księgę, musimy posiadać jej numer. Tego nie zdobędziemy jednak wyłącznie z informacji ogólnodostępnych, takich jak adres czy powierzchnia lokalu. Z pomocą po raz kolejny przyjdzie nam Internet i jeden z internetowych systemów kartograficznych. Za jego pomocą zlokalizujemy nieruchomość i poznamy jej numer ewidencyjny. Warto przy tym zaznaczyć, że korzystanie z większości systemów kartograficznych wymaga odpowiedniej wiedzy, co już na początku powinno skłonić nas do zapoznania się z instrukcją.
Jeśli zdobędziemy numer ewidencyjny nieruchomości, możemy udać się do starostwa powiatowego, w którym otrzymamy informację o numerze księgi wieczystej znajdującą się w ewidencji gruntów i budynków. Wyposażeni w ten numer możemy ponownie usiąść przed komputerem i wpisać podany wcześniej adres portalu MS, a następnie interesujący nas numer księgi wieczystej, po czym otrzymamy do niej pełen dostęp i bez problemu sprawdzimy wszelkie zapisane w niej dane.
W przypadku inwestycji deweloperskich deweloper ma obowiązek podać nam numer księgi wieczystej, a także wszystkie inne informacje związane z daną nieruchomością. Opisywana wyżej metoda może znaleźć zastosowanie znacznie częściej w przypadku transakcji na rynku wtórnym, gdzie współpraca między sprzedającym i kupującym nie zawsze charakteryzuje się pełną jawnością.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!