- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Umowa najmu: niezbędna także dla studenta
Wkrótce rozpocznie się nowy rok akademicki, a z nim powróci kwestia najmu mieszkań. Warto zadbać w tej sprawie o niezbędne zabezpieczenie prawne. Umowa z właścicielem lokalu powinna być priorytetową sprawą dla studenta.
Brak umowy najmu często prowadzi do nadużyć i łamania podstawowych praw lokatorskich. W rezultacie może się zdarzyć, że w środku roku akademickiego student straci dach nad głową i kaucję.
Konsekwencje braku umowy
Studenci, podobnie jak większość społeczeństwa, mają przeważnie niską świadomość prawną i nie zawsze przywiązują wagę do podpisywania umów, które by ich zabezpieczały. Według badań nawet 23% studentów nie podpisuje umowy najmu, chociaż jeszcze kilka lat temu było to 44%. Wielu z tych młodych ludzi nawet nie ma świadomości, jakich praw się pozbawiają.
Dlaczego tak wielu studentów nie podpisuje umów? Tłumaczą to w różny sposób, np. że mają zaufanie do właściciela mieszkania lub że płacą wtedy niższy czynsz. Co jednak, gdy wynajmujący zechce pozbyć się lokatorów z dnia na dzień?
Student, który nie ma umowy najmu, nie może liczyć na okres wypowiedzenia mieszkania, często będzie miał również problem z odzyskaniem kaucji za wynajem. A to i tak nie wszystkie niedogodności, jakie mogą spotkać lokatora nieposiadającego zabezpieczenia w postaci odpowiednich zapisów prawnych. Do najczęściej wskazywanych nadużyć zaliczany jest nagły wzrost czynszu lub zawyżanie rachunków za media.
Co powinna zawierać umowa najmu?
Tylko prawidłowo sporządzona umowa najmu zabezpieczy w odpowiedni sposób prawa studenta jako lokatora i pozwoli spokojnie skupić się na sprawach edukacji zamiast na kłopotach mieszkaniowych.
Umowa najmu powinna zawierać dokładne dane stron (również numery dowodów, PESEL) oraz informacje na temat przedmiotu najmu, łącznie z adresem mieszkania i jego powierzchnią. Właściciel lokalu powinien dołączyć również dokumenty stwierdzające jego prawo własności do mieszkania (np. kopia aktu notarialnego).
Umowa powinna także dokładnie regulować wysokość czynszu oraz termin jego płatności, okres wynajmu i wypowiedzenia (w przypadku braku takich zapisów należy stosować terminy ustawowe).
W dokumencie należy również uregulować kwestię kaucji, która stanowi zabezpieczenie na wypadek ewentualnych szkód w wynajmowanym lokalu. Warto również dołączyć protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania ze wskazaniami liczników.
Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że dzięki umowie student nie tylko zabezpiecza swoje lokatorskie prawa, ale również chroni swoje finanse.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!