- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt hipoteczny we troje
Gdy osoba, która chce zakupić własne M, ma niskie dochody, może zdecydować się wziąć kredyt mieszkaniowy ze współkredytobiorcą. Wniosek można złożyć we dwoje, troje, a nawet czworo.
Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego rzutuje na najbliższe kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat życia kredytobiorcy. Tym bardziej nie można jej podejmować pochopnie i bez starannego rozpatrzenia wszystkich zalet oraz wad. Co jednak w sytuacji, gdy jedyną przeszkodą jest wysokość dochodów kredytobiorcy?
Zalety kredytów grupowych
Młodzi ludzie nie zawsze są wiarygodnymi klientami dla banków. Część z nich pracuje na podstawie tzw. umów śmieciowych, nie wszyscy mają już historię kredytową. Dodatkowym problemem może być wysokość osiąganych dochodów. Jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia.
Nie wszyscy wiedzą, że kredyt można zaciągnąć we dwoje lub troje. Współkrdytobiorca może podnieść ocenę wiarygodności i sprawić, że decyzja banku będzie pozytywna. Zanim wyjaśnimy, kto może przystąpić do kredytu, warto zauważyć pewną istotną zależność: przy kredytach hipotecznych każdy właściciel nieruchomości jest kredytobiorcą, ale nie każdy, kto przystępuje do tego kredytu, jest właścicielem. Współmałżonek, gdy nie ma rozdzielności majątkowej, jest tak naprawdę kredytobiorcą (musi zgodzić się na zaciągnięcie kredytu) i właścicielem mieszkania.
Kto może zostać współkredytobiorcą? Prawie każdy. Może to być ktoś z rodziny, a nawet osoba bez żadnego pokrewieństwa. Ostatnio coraz częściej są to np. pary mieszkające razem, ale niebędące formalnie małżeństwem. Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest przystąpienie do kredytu rodziców. Często ich sytuacja finansowa jest ustabilizowana i posiadają stały dochód. Na pewno pomogą w podniesieniu wiarygodności kredytobiorcy.
Czy są jakieś wady?
Niestety, tak. Rodzice, jako współkredytobiorcy, to bardzo dobre rozwiązanie, ale mające również pewne minusy. Dużym ograniczeniem może być limit wieku, często ustalany na 70 lat. To górna granica w momencie spłaty. Oznacza to, że z powodu wieku jednego z rodziców, kredyt można będzie zaciągnąć tylko na krótszy okres. Wiąże się to, oczywiście, z wyższym zobowiązaniem miesięcznym.
Należy również pamiętać o tym, że stając się współkredytobiorcą, bierzemy również na siebie zobowiązanie i możemy mieć potem problem z otrzymaniem innego kredytu. Spada, po prostu, nasza zdolność kredytowa. Bycie współkredytobiorcą to także przyjęcie odpowiedzialności za ewentualne opóźnienia w spłatach lub za ich brak.
Podobne artykuły:
- Singiel też może zwiększyć swoją zdolność kredytową 2014-08-27
- Sprawdź, na jak wysoki kredyt hipoteczny możesz liczyć 2014-09-08
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!