- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Na co uważać, kupując mieszkanie z obciążoną hipoteką
Choć kupno mieszkania z obciążoną hipoteką wydaje się być dość ryzykowne, to w praktyce wcale takie nie jest. Oczywiście zakup takiego lokalu jest trochę bardziej czasochłonny. Jeśli jednak dobrze przygotujemy transakcję, to nie będziemy mieć większych problemów z całym procesem.
Kiedy kupujemy mieszkanie, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić jego księgę wieczystą. Interesuje nas w szczególności jej czwarty dział. Tam znajdziemy obciążenia hipoteczne. Istotne w tym kontekście jest to, że obciążenie hipoteki oznacza obciążenie samej nieruchomości, a nie jej właściciela. W efekcie zmiana właściciela lokalu powoduje przeniesienie obciążenia na nową osobę.
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście kupienie mieszkania z hipoteką, która została już spłacona, nawet jeśli wpisu na temat obciążenia jeszcze nie wykreślono. W takiej sytuacji nowo kupujący musi po prostu zadbać o to, aby ostatecznie wykreślić nieaktualny już zapis z KW.
Trochę inaczej sprawy mają się, gdy obciążenie na nieruchomości, którą zamierzamy nabyć, wciąż figuruje. W takim przypadku jako kupujący dokonujemy dwuczęściowej płatności. Jedna część wędruje do banku, któremu pieniądze winien jest wierzyciel. Druga część z kolei wędruje do samego sprzedającego. Najwygodniej dokonać tych płatności przy kupowaniu mieszkania za gotówkę, ale nawet przy kredycie nie jest to wcale tak skomplikowane. W praktyce działa to zaś tak, że przy pomocy naszego kredytu mieszkaniowego spłacamy stary kredyt lub jego część tak, aby hipoteka była już czysta. Następuje wypisanie z niej starego banku, a w miejsce jego pojawia się wpis banku nowego, z którego pożyczyliśmy pieniądze. Oczywiście w przypadku takiej procedury nie obędzie się bez dokładnego opisania całej transakcji w akcie notarialnym. Pozwoli to na zabezpieczenie interesów obu instytucji bankowych.
Kupując mieszkanie z obciążoną hipoteką, trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że cały proces nie przebiegnie tak szybko, jak przy mieszkaniu bez wpisów w KW. Wszystkie formalności (w tym zgoda i opinia banku wpisanego w hipotece) mogą zająć nawet 2 tygodnie.
Reasumując, kupno mieszkania z obciążoną hipoteką nie należy do trudnych zadań. Procedury są jasne, a jedyne, czego należy się obawiać, to troszkę wydłużonego czasu załatwiania wszystkich formalności.
Podobne artykuły:
- Kredyt hipoteczny w 5 krokach 2014-12-30
- Jak sfinansować remont generalny mieszkania? 2014-12-01
- O ile pożyczka hipoteczna jest tańsza od kredytu gotówkowego? 2014-09-23
- Koszt kredytu hipotecznego to nie tylko rata 2014-08-22
- Marża, RRSO, prowizja, czyli minisłownik kredytu hipotecznego 2014-09-10
- Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką? 2014-08-27
- Dlaczego musimy płacić na ubezpieczenie pomostowe? 2014-07-30
- Rola LtV w kredycie hipotecznym 2014-07-17
- Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego? 2014-08-25
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!