- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak kupić nieruchomość od komornika?
Coraz więcej osób stara się kupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Czy to aby na pewno dobry pomysł?
Rynek nieruchomości od dawna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ponoć na nieruchomościach się nie traci, można tylko zyskać. Ale nie tylko o inwestycje chodzi: coraz więcej osób stara się o zakup mieszkania na własne potrzeby i to często z rynku wtórnego. Niestety, kupujący na rynku wtórnym nie mogą liczyć na dofinansowania z programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, ale to już zupełnie inna sprawa. Dość powiedzieć, że kupujących nie brakuje, oferta jest różnorodna i różne też ceny. Każdy sprzedający chciałby uzyskać jak najlepszą cenę, a kupujący jak najmniej zapłacić. Może więc dla kupujących mieszkania na rynku wtórnym dobrym sposobem na tanie mieszkanie byłby zakup z licytacji komorniczych?
Decydując się na kupno mieszkania z licytacji komorniczej, należy wiedzieć, od czego zacząć oraz jakie obowiązki ciążą na kupującym takie mieszkanie. Aby starać się o udział w takiej licytacji, należy śledzić, kiedy i gdzie takie licytacje się odbywają. Nie jest to problem, bowiem w Internecie bardzo łatwo o takie informacje. Od tego należy zacząć. W informacjach o licytacjach komorniczych starający się o zakup mieszkania znajdą podstawowe dane na temat licytowanej nieruchomości, łącznie z metrażem, ceną wywoławczą, numerem księgi wieczystej (jeżeli takowa jest założona) itd. Warto też wiedzieć, że aby móc przystąpić do licytacji, należy wpłacić tak zwaną rękojmię (inaczej wadium), która wynosi zazwyczaj 10 proc. wartości ceny wywoławczej. Kwotę tę wpłacamy na rachunek bankowy komornika wskazany w informacji o licytacji. Pieniądze na poczet rękojmi najpóźniej można wpłacać w dniu licytacji.
Oczywiście, nikt nie kupuje mieszkania w ciemno, więc komornik zwykle wyznacza dzień, w którym można mieszkanie oglądać oraz przeglądać wszystkie dokumenty związane z mieszkaniem i licytacją w biurze komornika. Ostatnim krokiem jest już tylko udział w licytacji. Warto też wiedzieć, że opodatkowaniu podlega tylko nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, w innych przypadkach takiego obowiązku nie ma.
Decyzja o zakupie nieruchomości jest bardzo poważna, więc dobrze skonsultować ją z agentem nieruchomości albo polecić mu znalezienie odpowiedniej nieruchomości. To prawda, że za taką usługę trzeba zapłacić, ale w ostatecznym rozrachunku to i tak się opłaci, bowiem agencje nieruchomości mają zazwyczaj wiele różnych ofert.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!