- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym. I podwyżki stóp niestraszne
Rekordowo niskie stopy procentowe przynoszą od wielu miesięcy ulgę osobom spłacającym kredyty hipoteczne. Czy ta sytuacji powoduje wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi z oprocentowaniem zamrożonym na okres od dwóch do pięciu lat?
Oprocentowanie kredytu hipotecznego ustalane jest na podstawie dwóch czynników. Pierwszym z nich jest WIBOR (w przypadku kredytów złotowych), czyli stopa referencyjna na rynku międzybankowym, oraz marża, którą dolicza bank. O ile ten drugi czynnik jest całkowicie zależny od banku, w którym zaciągamy kredyt, to już WIBOR uzależniony jest od tego, po jakiej stawce banki pożyczają od siebie pieniądze. WIBOR jest również powiązany ze stopami procentowymi ustalanymi przez Radę Polityki Pieniężnej.
Większość kredytów hipotecznych ma ustalane oprocentowanie na podstawie WIBOR-u z 3 miesięcy, rzadziej z 6 miesięcy. Istnieją jednak na rynku kredytu hipoteczne, które pozwalają na zamrożenie oprocentowania na okres nawet do 5 lat. Wystarczy zdecydować się na kredyt z oprocentowaniem stałym (choć stałe będzie tylko przez okres oznaczony w umowie) Od wielu miesięcy kredyty te nie cieszą się zbytnią estymą wśród kredytobiorców, którzy wolą korzystać z wciąż obniżających się stóp procentowych.
Warto jednak zauważyć, że każda obniżka musi się w pewnym momencie zakończyć, a jak widać w przypadku obecnych stóp procentowych, dno zakreśla się coraz wyraźniej. W efekcie w ciągu 2-3 lat może dojść do powolnego odwrócenia trendu i choć może nieprędko zobaczymy WIBOR na poziomie 5-7%, to kredyty hipoteczne, które pozwolą nam na zamrożenie oprocentowania na okres kilku lat, mogą powoli zyskiwać na popularności.
Pierwszymi kredytobiorcami, którzy zaczną korzystać z takich kredytów, będą zapewne inwestorzy ze względu na większą świadomość mechanizmów rynkowych. Nieuchronność odwrócenia trendu może być trudna do zrozumienia laikom, z czym mieliśmy do czynienia między innymi w przypadku kursu franka szwajcarskiego. Wiele osób zadłużyło się, sądząc, że najtańsza od lat szwajcarska waluta jeszcze stanieje. Podobnie może być z rekordowo niskimi stopami procentowymi, które choć może nie prędko, to kiedyś z pewnością wzrosną.
Podobne artykuły:
- Marża, RRSO, prowizja, czyli minisłownik kredytu hipotecznego 2014-09-10
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!