- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Niebawem rusza Fundusz Mieszkań na Wynajem. Ceny najmu lokali w Warszawie i Wrocławiu spadną
Niebawem działalność operacyjną rozpocznie Fundusz Mieszkań na Wynajem, prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, którego podstawowym zadaniem ma być zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem w dużych miastach dzięki zaoferowaniu stawek zdecydowanie niższych niż rynkowe. Pierwsze mieszkania wynajmowane przez fundusz trafią na rynek we Wrocławiu oraz Warszawie.
Przedstawienie przez rząd w ubiegłym roku informacji planowanym uruchomieniu w 2014 roku Funduszu Mieszkań na Wynajem wywołał różne reakcje. Oczywiście przyszli najemcy skorzystają z powodu umożliwienia wynajmu mieszkania na średnio 50-65% obecnych rynkowych stawek najmu w największych miastach. Po drugiej stronie barykady znajdują się osoby inwestujące w mieszkania na wynajem, które prawdopodobnie będą musiały obniżyć stawki czynszu pobierane od najemców, aby skutecznie walczyć z rządowym funduszem o najemcę.
Fundusz Mieszkań na Wynajem docelowo ma posiadać i zarządzać około 20 tysiącami mieszkań na wynajem w największych polskich miastach. Taka ilość to zaledwie kilka procent mieszkań wynajmowanych obecnie na zasadach rynkowych, a więc nie powinno mieć to większego wpływu na stawki najmu.
Warto również pamiętać, że rządowy fundusz zamierza inwestować przede wszystkim w mieszkania 2-3 pokojowe, czyli takie którymi będą zainteresowane rodziny, a nie studenci czy single pracujący w korporacjach, którzy obecnie wynajmują największą część mieszkań dostępnych na rynku najmu w największych miastach.
Stawki najmu mogą spaść o zaledwie kilka procent, ale najważniejsze segmenty rynku najmu nie powinny ucierpieć na wprowadzeniu na rynek mieszkań zarządzanych przez fundusz.
Fundusz Mieszkań na Wynajem podpisał już listy intencyjne na zakup niemal 700 mieszkań, które mogą trafić w ręce najemców jeszcze jesienią tego roku. Pierwszymi miastami, w których fundusz rozpocznie swoją działalność, będą Wrocław oraz Warszawa, gdzie jest obecnie największy deficyt mieszkań na wynajem w rozsądnych cenach.
Rządy program może jednak paradoksalnie przynieść w długiej perspektywie korzyści dla właścicieli mieszkań na wynajem, ponieważ wynajem mieszkania powinien zostać spopularyzowany jako alternatywa dla posiadania własnej nieruchomości. W państwach zachodnich wynajem długoterminowy jest zdecydowanie bardziej popularny niż w Polsce – również z powodu większej dostępności mieszkań oraz niższych cen najmu w stosunku do zarobków.
Podobne artykuły:
- Pierwszy budynek kupiony do Funduszu Mieszkań na Wynajem w Poznaniu 2014-12-03
- Gdzie znaleźć uczciwego dewelopera? 2014-10-24
- Szukasz kawalerki w centrum Warszawy? Czeka Cię kredyt na 300 tys. zł 2014-11-28
- Inwestycje deweloperskie w Warszawie 2014-10-01
- Kupujesz mieszkanie? Prześwietl dewelopera 2014-07-24
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!