- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kupujesz mieszkanie? Sprawdź księgę wieczystą
Zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania, obowiązkowo należy sprawdzić jego księgę wieczystą.
Kupno mieszkania to poważna decyzja życiowa. Zanim ją podejmiemy, należy rozpatrzyć wszystkie szczegóły. Zwykle skupiamy się w takiej sytuacji na kredycie hipotecznym i jego kosztach. To sprawia, że zapominamy o bardzo ważnym elemencie, jakim jest księga wieczysta.
Księga wieczysta i sprawdzenie jej zapisów odgrywa tak kluczową rolę, ponieważ mogą one w przyszłości negatywnie wpłynąć na nasze życie. Zajrzenie do niej to pierwszy krok, jaki powinniśmy poczynić, zanim zdecydujemy się na tę właśnie nieruchomość. Jak uzyskać takie informacje? Metodą jest zwrócenie się do sądu rejonowego z danej okolicy o odpis z księgi wieczystej. Jeśli zależy nam na szybszym sposobie uzyskania informacji, możemy także skorzystać z opcji elektronicznego przeglądania ksiąg wieczystych dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Mając już dostęp do księgi wieczystej, sprawdzamy w pierwszej kolejności to, kto jest tak naprawdę właścicielem nieruchomości, która nas interesuje. Takie informacje znajdziemy w dziale II księgi. Kolejny krok to zajrzenie do działu III księgi. W tym miejscu znajdują się informacje na temat obciążeń finansowych nieruchomości. Będą tam także zawarte informacje co do tego, czy ktoś rości sobie do niej prawo. Dział IV księgi wieczystej to zaś dane na temat hipotek obciążających mieszkanie.
Wszystkie wymienione wyżej informacje mają ogromne znaczenie dla kupującego mieszkanie. Tylko sprawdzenie ich w księdze wieczystej pozwoli nam w pełni świadomie dokonać zakupu nieruchomości. Dla przykładu hipoteki na mieszkaniu mogą oznaczać, że to my będzie nimi obciążeni jako nowi właściciele. Jeśli więc natkniemy się na taki zapis, należy się postarać o jego jak najszybsze usunięcie. Kupujący mieszkanie musi także uważać na publicznoprawne zobowiązania poprzedniego właściciela, gdyż mogą one obciążyć właśnie jego. Jeśli chodzi zaś o zaległy czynsz czy opłaty za media, to nie ma obaw. Tutaj nie zostaniemy obciążeni kosztami.
Jak widać, potencjalnych opcji, które mogą sprawić, że nowe mieszkanie będzie nas kosztować więcej, niż byśmy chcieli, jest bardzo dużo. Na szczęście istnieje możliwość sprawdzenia danych w księdze wieczystej. Jednym słowem, każdy kupujący nieruchomość ma obowiązek zajrzenia do niej dla własnego bezpieczeństwa i spokoju.
Podobne artykuły:
- Mieszkanie bez księgi wieczystej - kupować czy ignorować? 2014-11-14
- E-odpisy z księgi wieczystej już dostępne 2014-07-18
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!