- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Koszt kredytu hipotecznego to nie tylko rata
Jeśli wydaje nam się, że na koszt kredytu hipotecznego składają się tylko raty odsetkowe, to jesteśmy w grubym błędzie.
Osoby, które myślą, że kredyt hipoteczny to tylko spłacanie rat zawierających odsetki, bardzo mocno się mylą. W praktyce takie zobowiązanie angażuje szereg dodatkowych wydatków, które ogólnie nazywa się wydatkami okołokredytowymi. Raty kredytu są oczywiście ważne i to one będą nas obciążać przez okres spłaty tego zobowiązania. Nie wolno jednak myśleć tylko o nich. Wbrew pozorom opłaty okołokredytowe to nie są wcale tak małe kwoty, które moglibyśmy zbagatelizować. Z tego też powodu, zanim zdecydujemy się na kredyt, warto z góry wiedzieć, na jakie koszty będziemy narażeni.
Wśród dodatkowych wydatków związanych z kredytem hipotecznym znajdują się różnego rodzaju ubezpieczenia. Mają one na celu ochronę nas, ale przede wszystkim samego banku. Pierwsze ubezpieczenie z którym się spotkamy to ubezpieczenie na życie lub od utraty pracy. Jest to dodatkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego, które występuje bardzo często obok samej hipoteki. Tego typu polisa może być płatna jednorazowo lub doliczana do raty kredytu i rozłożona na kilkanaście lat.
Kolejny rodzaj ubezpieczenia to ubezpieczenie pomostowe. Jest to polisa, która chroni bank przez okres, kiedy nie jest on jeszcze wpisany do księgi wieczystej jako wierzyciel. Taką polisę możemy spłacać od kilku miesięcy do nawet ponad roku, w zależności od tego, jak długo zajmie proces wpisania banku jako wierzyciela.
Nie wolno przy tym zapominać o kosztach związanych z procedurami kredytowi. Nie mamy tu zgoła na myśli pieniędzy trafiających do banku. Chodzi raczej o wszelkiej maści opłaty notarialne, te pobierane z tytułu prowadzania zmian w księdze wieczystej. Dla przykładu taksa notarialna, zależna od kwoty kredytu, może nas kosztować nawet 1600 zł. Dodatkowo warto pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych, a także o tym, że swoją prowizję naliczy biuro nieruchomości.
Jak widać, skupienie się na samych ratach kredytu hipotecznego może nas łatwo wprowadzić w błąd. Raty to nie wszystko. Koszty okołokredytowe mogą oznaczać konieczność sięgnięcia całkiem głęboko do kieszeni, dlatego trzeba o nich wiedzieć zawczasu.
Podobne artykuły:
- Kredyt hipoteczny w 5 krokach 2014-12-30
- Jak sfinansować remont generalny mieszkania? 2014-12-01
- Na co uważać, kupując mieszkanie z obciążoną hipoteką 2014-09-25
- O ile pożyczka hipoteczna jest tańsza od kredytu gotówkowego? 2014-09-23
- Marża, RRSO, prowizja, czyli minisłownik kredytu hipotecznego 2014-09-10
- Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką? 2014-08-27
- Dlaczego musimy płacić na ubezpieczenie pomostowe? 2014-07-30
- Rola LtV w kredycie hipotecznym 2014-07-17
- Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego? 2014-08-25
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!