- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
WIBOR spada, a rata kredytu nie? Sprawdź, dlaczego
Rata kredytu składa się z części kapitałowej, odsetkowej WIBOR i marży banku. Zmniejszenie odsetek powinno odzwierciedlić się w wysokości comiesięcznego zobowiązania, dlaczego więc tak nie jest?
WIBOR to referencyjna wysokość oprocentowania kredytów udzielanych przez banki. Jest ustalana jako średnia arytmetyczna stóp podawanych przez kilka największych polskich banków. Zmienia się codziennie o godzinie 11:00, a po zeszłorocznych obniżkach stóp procentowych znacznie zmalała. Niestety, nie ma to aż takiego odzwierciedlenia w wysokości rat kredytu, jakiej oczekiwałby kredytobiorca.
Uaktualnianie stopy WIBOR
Każdy bank posiada własne procedury uaktualniania stóp procentowych. Choć wartość WIBOR jest podawana codziennie, to w przypadku kredytów najczęściej stosuje się tzw. WIBOR 6M lub 12M. Oznacza to, że oprocentowanie ulega zmianie po upływie sześciu miesięcy lub roku. Zgodnie z tym dzisiejszą obniżkę będzie można realnie odczuć dopiero za kilka miesięcy. Raty kredytu szybciej spadają, jeśli bank aktualizuje je jak najczęściej. Rzadko zdarzają się przypadki, gdy oprocentowanie kredytu zależne jest od WIBOR-u 3M, chociaż ten jest najbardziej atrakcyjny dla kredytobiorcy.
Zapisy banków
Rodzaj WIBOR-u stosowanego przez bank to jednak nie wszystko. Nie bez znaczenia pozostają zapisy w umowie, które określają, w którym momencie nastąpi aktualizacja. Czasem jest to pierwszy dzień miesiąca, czasem ostatni, ale zdarza się również w dniu spłaty raty kredytowej. W ten sposób bank jest w stanie wywalczyć dla siebie dodatkowy miesiąc bez zmiany oprocentowania. Analogicznie różnią się metody wyliczania wartości nowych odsetek. Nie należy się łudzić, że weźmie się pod uwagę tylko najbardziej atrakcyjny procent albo WIBOR z dnia aktualizacji. Często wykonuje się średnią arytmetyczną oprocentowania z poprzednich kwartałów lub poprzedniego miesiąca. Każda instytucja ma swój własny sposób i warto zapoznać się z nim w trakcie podpisywania umowy kredytowej.
Ulegający obniżkom WIBOR ma duży wpływ na obniżenie raty kredytu i, choć żaden klient nie odczuje tego od razu, z pewnością po dłuższym okresie otrzyma nowe rozliczenie odsetek od banku. Obniżka na pewno nie będzie wynosiła tyle, ile można wnioskować ze spadku stóp procentowych, ale biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na rynku, z pewnością będzie znaczna.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!