- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Plusy i minusy Mieszkania dla Młodych
Dla wszystkich zainteresowanych podsumowujemy plusy i minusy korzystania z programu Mieszkanie dla Młodych.
Program Mieszkanie dla Młodych zadebiutował 1 stycznia 2014 roku. Jest to program mający na celu dofinansowanie zakupów mieszkań z rynku pierwotnego. Czy warto korzystać z tego programu? Jakie korzyści to niesie za sobą, a jakich minusów możemy się spodziewać?
MdM (Mieszkanie dla Młodych) to program stworzony z myślą o rodzinach i singlach, którzy nie przekroczyli 35 roku życia i nie posiadali dotychczas żadnej nieruchomości na własność. Jego celem jest pomoc finansowa osobom zainteresowanym kupnem nowego mieszkania na kredyt. W ramach programu uczestnicy biorą kredyt hipoteczny w banku, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Bank Gospodarstwa Krajowego to twórca programu, który zapewnia pomoc finansową. Ta ma postać dopłaty do wkładu własnego. W zależności od sytuacji uczestnicy mogą liczyć na pomoc rzędu 5, 10 a nawet 15 proc. kwoty mieszkania wyliczonego w oparciu o limity jego metrażu i maksymalnej ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej.
Plusy programu są niewątpliwie finansowe. Decydując się na udział w nim, mamy szansę po prostu mniej zapłacić za nasze mieszkanie. Przy kredycie hipotecznym o wartości 200 tys. złotych, gdzie wkład własny ma wynosić np. 30 proc., pomoc rzędu 10 proc. to wcale niebagatelna kwota. Jest to szczególnie istotne dla młodych osób, które nie zdążyły zgromadzić jeszcze odpowiednich środków własnych.
Zwykle własnych pieniędzy na wkład własny na potrzeby kredytu mieszkaniowego odbywa się w oparciu o oszczędności swoje i pożyczki od najbliższej rodziny. Pożyczenie 5 lub 10 tys. złotych nie jest wcale takie proste, więc pomoc z programu może stanowić bardzo dużą wartość. Program zapewnia pomoc pieniężną nie tylko rodzinom z dziećmi, ale także parom bezdzietnym i singlom.
Jeśli chodzi o minusy MdM-u, to należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, uczestnictwo w programie narzuca na kredytobiorcę pewne wymagania. Przez 5 lat nie może on np. sprzedać mieszkania ani zmienić jego sposobu używania. Nie wolno mu również mieszkania wynajmować. Jeśli to zrobi, może stracić dofinansowanie. Po drugie, program ma określone wymagania co do ceny m2 lokalu. W efekcie czasami trudno jest znaleźć odpowiednie mieszkanie, które by można było kupić za środki w jego ramach. Na szczęście ta sytuacja ulega zmianie, a deweloperzy przeorientowują swoją ofertę właśnie pod kątem osób biorących udział w programie Mieszkanie dla Młodych.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!