
- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
O kredycie bez wkładu własnego można tylko pomarzyć
Kolejne rekomendacje dla banków, jakie ustaliła Komisja Nadzoru Finansowego, powoli doprowadzą do tego, że na zakup mieszkania będzie mogła pozwolić sobie jedynie osoba posiadająca znaczne oszczędności. Za kilka lat możliwe będzie uzyskanie kredytu, posiadając co najmniej 20 proc. wkładu własnego. Już teraz minimalny 5-proc. wkład własny sprawia, że o kredycie mieszkaniowym bez własnych oszczędności można tylko pomarzyć.
Obowiązujące w 2014 roku minimum wkładu własnego, określone na poziomie 5 proc., nie doprowadziło do drastycznych zmian na rynku mieszkaniowym, ale już 20 proc., jakie za kilka lat będzie musiał posiadać kredytobiorca, może sprawić, że dojdzie do znacznych zmian nie tylko na rynku kredytów hipotecznych, ale również na rynku nieruchomości. Deweloperzy będą musieli zacząć budować mieszkania bardziej dopasowane do realiów, szczególnie tych finansowych, ponieważ kupujący będą musieli posiadać znaczne oszczędności, a więc będą odczuwali ten wydatek na własnej kieszeni. Kredytowanie zakupu mieszkania w 100 proc. kredytem powoduje, że kredytobiorca nie odczuwa konsekwencji finansowych swojej decyzji i często decyduje się na zakup mieszkania, na które go zwyczajnie nie stać, a kupuje je tylko dlatego, że jakiś bank korzystniej niż inne policzył jego zdolność kredytową.
Alternatywą dla osób, które nie posiadają jakichkolwiek oszczędności, a jednak chciałyby zakupić mieszkanie, jest program Mieszkanie dla Młodych, który w pewnym stopniu rozwiązuje ten problem. Jedynie w pewnym stopniu, ponieważ limity, jakie obowiązują w rządowym programie dotowania zakupów mieszkań, sprawiają, że w miastach, takich jak Wrocław czy Warszawa, gdzie nieruchomości należą do najdroższych w kraju, klient chcący skorzystać z rządowych opłat będzie musiał zadowolić się mieszkaniem na obrzeżach, ponieważ tylko takie inwestycje będą spełniały wymogi cenowe programu MdM.
Paradoksalnie stopniowe zwiększanie wymaganego wkładu własnego może przyczynić się do rozwoju oferty banków oraz poprawienia spłacalności kredytów hipotecznych, z których terminowym regulowaniem coraz więcej osób ma problemy. Klienci banków, wiedząc, że aby mieć możliwość skorzystania z oferty kredytowej, będą musieli oszczędzać na wkład własny, zaczną korzystać z produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych dostępnych w bankach, skoro pieniądze będą oszczędzane na wymarzone lokum.
Podobne artykuły:
- Jak zdobyć 10 procent wkładu własnego na mieszkanie? 2014-12-14
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!