- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt hipoteczny w promocji może być pułapką na naiwnych
Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie na wiele lat. W wielu wypadkach będzie nam towarzyszył przez niemal cały okres naszej aktywności zawodowej, dlatego warto podchodzić roztropnie do samego wyboru odpowiedniej oferty. Banki udzielające kredytów hipotecznych prześcigają się w oferowaniu różnorakich promocji, które mają nakłonić nas do skorzystania z ich usług, ale niekiedy kredyt mieszkaniowy w promocji może okazać się pułapką, z której nie tak łatwo wyjść.
Najgłośniejszym przypadkiem niekorzystnego wyboru kredytu pod wpływem braku wiedzy o kredytach i samych finansach były kredyty w szwajcarskiej walucie. Dla wielu kredytobiorców okazały się przysłowiowym gwoździem do finansowej trumny. Jednak w tym przypadku nie mieliśmy do czynienia z promocją, a raczej z ryzykownym rozwiązaniem, które mogło przynieść wymierne korzyści w postaci dużo niższych rat niż w przypadku kredytów złotówkowych. Jednocześnie wybór kredytu w tej walucie mógł okazać się strzałem w stopę zamiast w dziesiątkę i tak niestety stało się w przypadku wielu kredytobiorców.
Istnieje również wiele przypadków wyboru kiepskiej oferty, która na pierwszy rzut oka wydaje się nadzyczaj korzystna, bo przecież jest w promocji, a doradcy finansowi przedstawiają ją jako doskonały wybór na tle konkurencyjnych ofert. Oto kilka najczęściej występujących promocji, które mogą wciągnąć kredytobiorców w niezłe tarapaty.
Niska marża przez pierwsze dwa lata!
Reklamy oraz doradcy finansowi, którzy często działają na korzyść swoją, a nie klienta, przedstawiają analizy porównawcze na bazie rat, które będę płacone w najbliższym czasie przez rok lub dwa. Bywa, że nie informują dobitnie klienta, że za chwilę rata wzrośnie, niekiedy drastycznie, gdy marża po okresie promocyjnym powróci do standardowego poziommu.
Opłaty i prowizje
Nie tylko marża kredytu jest istotna, ale również pozostałe opłaty, które w dłuższej perspektywie mogą znacząco wpłynąć na koszt obsługi zadłużenia.
Wymóg dodatkowych produktów
Wiele banków oferuje obniżoną marżę lub rezygnują z prowizji, gdy skorzystamy z dodatkowych usług, takich jak na przykład program systematycznego oszczędzania, ROR lub karta kredytowa. W skrajnych przypadkach może się okazać, że koszty obsługi tych produktów znacząco przerosną oszczędności na obniżonej marży lub prowizji.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!