- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Marża, RRSO, prowizja, czyli minisłownik kredytu hipotecznego
Choć Polacy masowo korzystają z usług kredytowych, to wciąż posiadają niewielką wiedzę na temat działalności banków i zasad funkcjonowania samych produktów finansowych, z których korzystają. Każdy, kto wybiera się od banku po pożyczkę, powinien przynajmniej wiedzieć, czym jest marża, co to takiego RRSO oraz za co bank pobiera prowizję.
Dla przyszłych i obecnych kredytobiorców hipotecznych przygotowaliśmy minisłownik pojęć związanych z kredytami mieszkaniowymi.
Marża - jedna z dwóch składowych nominalnego oprocentowania kredytu hipotecznego. Marża to inaczej zysk banku w ramach oprocentowania nominalnego zastosowanego w umowie kredytu hipotecznego.
WIBOR - stopa procentowa na polskim rynku międzybankowym. W uproszczeniu jest to stawka, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze. WIBOR jest drugą obok marży banku składową oprocentowania nominalnego kredytu.
RRSO - rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli wskaźnik podsumowujący faktyczny koszt kredytu. RRSO uwzględnia nie tylko wysokość odsetek, ale również prowizje, składki ubezpieczeniowe oraz inne opłaty, które wpływają na koszt zobowiązania.
Przedmiot kredytowania - kredyty hipoteczne są kredytami celowymi, a więc musi być jasno określone, na co będą wydane pieniądze, a bank dodatkowo będzie zabezpieczony wpisem w dziale IV księgi wieczystej nieruchomości będącej przedmiotem kredytowania jako wierzyciel hipoteczny.
Wkład własny - część ceny za mieszkanie lub dom, jaką kredytobiorca opłaci gotówką. Od 2014 roku banki wymagają co najmniej 5% wkładu własnego, a jego wysokość będzie stopniowo rosła, aby w 2017 roku osiągnąć poziom minimum 20% wkładu własnego.
Prowizja - niezwykle istotnym kosztem kredytu obok samego oprocentowania są prowizje pobierane przez bank. Najistotniejsza jest prowizja za udzielenie finansowania, która zwykle wynosi ok 3% wartości kredytu. Niektóre banki rezygnują z pobierania prowizji. Wysokość jej jest istotna, jeśli zamierzamy kredyt spłacić znacznie przed czasem, na przykład sprzedając mieszkanie za 2-3 lata, wówczas lepiej wybrać ofertę z wyższym oprocentowaniem, ale bez prowizji. Drugim istotnym rodzajem prowizji może być prowizja za wcześniejszą spłatę. Na rynku również istnieją oferty, dzięki którym możemy ten koszt znacząco obniżyć lub całkowicie go uniknąć.
Podobne artykuły:
- Kredyt hipoteczny w 5 krokach 2014-12-30
- Jak sfinansować remont generalny mieszkania? 2014-12-01
- Na co uważać, kupując mieszkanie z obciążoną hipoteką 2014-09-25
- O ile pożyczka hipoteczna jest tańsza od kredytu gotówkowego? 2014-09-23
- Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym. I podwyżki stóp niestraszne 2014-12-15
- Koszt kredytu hipotecznego to nie tylko rata 2014-08-22
- Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką? 2014-08-27
- Dlaczego musimy płacić na ubezpieczenie pomostowe? 2014-07-30
- Rola LtV w kredycie hipotecznym 2014-07-17
- Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego? 2014-08-25
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!