- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Tani kredyt, czyli jaki? O kosztach kredytu hipotecznego
Wybór kredytu hipotecznego to w wielu przypadkach decyzja, która może odcisnąć wyraźne piętno na naszym życiu. Takie zobowiązanie spłacamy przez wiele lat, dlatego warto wybierać oferty korzystne nie tylko na najbliższy rok lub dwa. Tani kredyt hipoteczny to taki, który daje nam przynajmniej odrobinę pewności, że jest opłacalny w ujęciu całego okresu kredytowania, a jego koszty nie przyprawią kredytobiorcy o ból głowy.
Na całkowity koszt kredytu hipotecznego wpływa kilka istotnych elementów, a na rynku finansowym nie istnieją oferty idealne w każdej sytuacji i w przypadku każdego kredytobiorcy. Warto wobec tego wiedzieć, co składa się na cenę kredytu mieszkaniowego oraz kiedy dana opłata jest bardziej istotna niż inne.
Oprocentowanie - na odsetki, jakie zapłacimy do banku, składają się marża, czyli zysk banku, oraz stopa referencyjna, którą w przypadku kredytów mieszkaniowych w złotówkach będzie WIBOR. WIBOR to stopa procentowa, po jakiej przeciętnie banki pożyczają sobie wzajemnie pieniądze.
Prowizja za udzielenie kredytu - bank oprócz odsetek zarobi na naszym kredycie, pobierając prowizję za jego udzielenie. Banki niekiedy rezygnują z pobierania prowizji, a jej najczęstszy wymiar to 5% kwoty kredytu.
Ubezpieczenie pomostowe - podstawowym zabezpieczeniem kredytu jest nieruchomość, na zakup której jest zaciągane zobowiązanie. Jednak, aby bank miał pewność, że jego interesy są odpowiednio chronione, musi być wpisany do działu IV księgi wieczystej jako wierzyciel hipoteczny. Niestety nie odbywa się to z dnia na dzień, a w przypadku projektów deweloperskich może potrwać nawet rok lub dłużej, dlatego banki wymagają opłacenia ubezpieczenia pomostowego, które przybiera zazwyczaj formę podwyższonej marży.
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - od 2014 roku obowiązuje minimalny wkład własny na poziomie 5%, jednak już wcześniej obowiązywała rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, która obligowała banki i ich klientów do stosowania ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, jeśli wynosi on mniej niż 20% wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem. A więc jeśli kredytobiorca posiada tylko 5% wkładu własnego, będzie musiał ubezpieczyć pozostałe 15%. Ubezpieczenie takie musi być opłacane do momentu, aż spłaty kredytu skumulują się do kwoty odpowiadającej 20% wartości kredytu.
Pozostałe ubezpieczenia - banki wymagają również od swoich klientów wykupienia dodatkowych polis, takich jak ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie mieszkania. Bank kredytujący nieruchomość dodatkowo zabezpiecza swoje interesy oczekując cesji praw z takiej polisy, a więc jeśli kredytobiorca umrze, to odszkodowanie przypadnie bankowi w ramach spłaty kredytu, a nie spadkobiercom klienta.
Podobne artykuły:
- Tani kredyt na drogi zakup 2008-04-22
- Tani kredyt hipoteczny 2011-12-12
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!