- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
35 lat i koniec - nie wydłużysz już spłaty kredytu hipotecznego
21 czerwca 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła Rekomendację S, której najistotniejszym elementem w oczach wielu kredytobiorców było wprowadzenie minimalnego wkładu własnego. Ten począwszy od 2014 roku będzie stopniowo wzrastał, aby docelowo osiągnąć poziom 20% w 2017 roku. Jednak to nie jedyna zmiana. Na mocy rekomendacji maksymalny okres kredytowania został skrócony do 35 lat.
Jeszcze przed wejściem w życie Rekomendacji S na rynek kredytów hipotecznych nie brakowało ofert 40-, a nawet 50-letniego okresu kredytowania. Oczywiście tak długi czas spłaty był dostępny dla stosunkowo młodych osób, ponieważ bank musi uwzględniać znaczny spadek dochodów po przejściu kredytobiorcy na emeryturę, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na terminowość spłaty rat. Niestety oferty z tak długim okresem kredytowania pozwalały również na nienaturalne podwyższanie zdolności kredytowej, ponieważ wraz z wydłużeniem harmonogramu spłat zmniejszała się rata, a więc osoby, które nie mogłyby sobie pozwolić na kupno wymarzonego mieszkania przy kredycie na 30 lat, mogły to zrobić, jeśli bank zgodził się wydłużyć okres kredytowania do na przykład 45 lat.
Rekomendacja S wyznacza górną granicę okresu, na jaki może być udzielony kredyt hipoteczny – 35 lat. Czy na tym się zakończą zmiany? Być może niekoniecznie, ponieważ KNF dąży do tego, by okres kredytowania nie przekraczał 25 lat i choć banki nie będą jeszcze zobligowane do stosowania tak drastycznego skrócenia okresu spłaty w stosunku do tego, co obowiązuje teraz, to Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje, aby banki już teraz sugerowały klientom kredyty hipoteczne maksymalnie na 25 lat.
Oznacza to, że niebawem być może już za kilka lat możemy się spodziewać kolejnej rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, która już arbitralnie i definitywnie ustali maksymalny okres kredytowania na 25 lat. Jakie mogą być skutki takiego ograniczenia? Może zmniejszyć się ilość udzielanych kredytów hipotecznych, ale z drugiej strony będą to kredyty lepszej jakości z punktu widzenia banków, ponieważ osoby, które stać na wkład własny oraz kredyt na 20-25 lat, to kredytobiorcy bardziej pewni dla banku. Ich dochody stoją na odpowiednim poziomie i nie są to osoby, które kupują mieszkanie za kilkaset tysięcy złotych, posiadając jedynie pieniądze na notariusza, co jeszcze do niedawna było normą.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!