- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Sprawdź, na jak wysoki kredyt hipoteczny możesz liczyć
Zakup mieszkania to dla wielu osób najważniejsza decyzja w życiu. Zanim zaczniemy szukać wymarzonego lokum, warto dowiedzieć się na, jak wysoką kwotę kredytu hipotecznego możemy liczyć, aby nie przeżyć zawodu, gdy okaże się, że choć znaleźliśmy mieszkanie idealne, to zwyczajnie nie możemy sobie pozwolić na jego zakup.
Czynnikiem, który ma największe znaczenie przy badaniu naszych możliwości finansowych jest nasza zdolność kredytowa. Oznacza ona to, jak wysokie zobowiązanie kredytowe jesteśmy w stanie spłacać terminowo przy obecnych dochodach. W zależności od banku zdolność kredytowa może być liczona przy ujęciu różnej długości okresów wstecz. Jeden bank sprawdzi nasze zarobki 3 do 6 miesięcy wstecz, ale już inny będzie wymagał dostarczenia zaświadczeń o zarobkach oraz wyciągu z konta bankowego z ostatniego roku. Co wpływa na wysokość naszej zdolności kredytowej?
Dochody
Oczywiste jest, że bez odpowiednich dochodów nie mamy co myśleć o uzyskaniu jakiegokolwiek kredytu – zwłaszcza hipotecznego. Dla banków najlepszym rodzajem kredytobiorców są osoby pracujące na podstawie umowy o pracę, ponieważ dochody na zaświadczenia są miarodajne i łatwo na ich podstawie określić zdolność finansową takiej osoby. W nieco gorszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy chcąc starać się o kredyt hipoteczny muszą stanąć przed trudną decyzją rezygnacji z optymalizowania podatków, ponieważ bank chce zobaczyć, że nasza firma przynosi zyski, a jeśli przynosi zyski, to znaczy, że musi też płacić wysokie podatki. A więc w przypadku przedsiębiorców można powiedzieć w dużym uproszczeniu, że im wyższe podatki płacimy, tym wyższą zdolność kredytową posiadamy.
Aktywne zobowiązania kredytowe
Punktem wyjścia dla obliczania naszej zdolności kredytowej są nasze przychody, które w pierwszej kolejności są pomniejszane o posiadane inne kredyty i pożyczki, głównie te w bankach. Na obniżenie naszej zdolności może wpłynąć karta kredytowa lub kredyt odnawialny, nawet jeśli nie wykorzystaliśmy limitów. Wystarczy, że są w każdej chwili dostępne dla klienta.
Pozostałe koszty
Na potrzeby oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy banki obliczą także jego koszty życia, na podstawie przeprowadzonej z nim ankiety, czasem także na podstawie wyciągów z jego konta osobistego. Istnieją jednak banki, które aż tak głęboko nie wnikają w naszą sferę finansową i zakładają z góry określoną kwotę miesięczną, jaką potrzebujemy na pozostałe wydatki.
Po zestawieniu miesięcznych dochodów i wydatków – zwłaszcza zobowiązań kredytowych – bank jest w stanie ocenić, jaką kwotę będzie mógł danemu wnioskodawcy pożyczyć, aby mieć jak największą szansę na bezproblemowe odzyskanie należności.
Podobne artykuły:
- Singiel też może zwiększyć swoją zdolność kredytową 2014-08-27
- Czy liczba dzieci ma wpływ na zdolność kredytową? 2014-11-26
- Kredyt na mieszkanie z rodzicami - dobry czy zły pomysł? 2014-11-13
- Jak bank wylicza maksymalną wysokość kredytu? 2014-11-07
- Kredyt hipoteczny we troje 2014-10-13
- Jak zmiana WIBORU wpływa na zdolność kredytową? 2013-04-02
- Kto może dostać kredyt hipoteczny? 2013-03-19
- Zdolność kredytowa - jak można ją zwiększyć? 2012-12-14
- Proste sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej 2012-07-27
- Przynajmniej 25% Polaków nie stać na zakup mieszkania 2012-07-05
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!