- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?
Obecnie znaczna część nieruchomości mieszkalnych, a przede wszystkim te w nowym budownictwie, jest obciążona kredytami hipotecznymi, jakie ich właściciele zaciągnęli na realizację swoich marzeń i zakup mieszkania. Nie każdy jednak wie, że nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym można sprzedać. Przeprowadzenie takiego procesu jest dużo prostsze, niż się wydaje.
Proces sprzedaży mieszkania z hipoteką zajętą przez bank zasadniczo nie wymaga wydania zgody wierzyciela, ponieważ bank nie jest właścicielem, a jedynie jest wpisany jako wierzyciel hipoteczny w dziale IV księgi wieczystej. Po wykreśleniu takiego zapisu możliwe jest zbycie nieruchomości. Jak do tego doprowadzić? W pierwszej kolejności musimy znaleźć klienta, który powinien od nas otrzymać informację, że mieszkanie jest przedmiotem zabezpieczenia kredytu mieszkaniowego. Wówczas przed popisaniem umowy w formie aktu notarialnego należy z banku uzyskać informację o całkowitej kwocie do spłaty, gdyby kredyt był w całości spłacany, a tak musi się stać, aby bank został wykreślony z KW.
Tylko skąd wciąż pieniądze na spłatę kredytu? Zobowiązanie wobec banku zostanie pokryte ze środków, jakie kupujący zapłaci nam za mieszkanie. W akcie notarialnym zaznaczone musi zostać, że kupujący w pierwszej kolejności przelewa podaną przez bank kwotę na rachunek kredytu, a dopiero różnicę pomiędzy tą kwotą, a ceną za mieszkanie, o ile taka pozostanie, przelewa na rachunek sprzedawcy. Po otrzymaniu zaświadczenia o spłacie kredytu mieszkaniowego następuje zmiana zapisów w KW.
Jak więc widać, proces kupna lub sprzedaży mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym nie jest wielkim problemem, a obecnie niemal każdy pośrednik nieruchomości oraz notariusz posiada ogromne doświadczenie w takich transakcjach, które stanowią coraz większą część wszystkich transakcji na rynku mieszkaniowym. Zgoda wierzyciela na sprzedaż jest potrzebna tylko w przypadku, gdy jest ona zabezpieczony nie w dziale IV księgi wieczystej jako wierzyciel hipoteczny, a w dziale II poprzez zapis o przewłaszczeniu na zabezpieczenie. Na szczęście żaden bank nie stosuje takiego zapisu, ale istnieją na rynku prywatne pożyczki hipoteczne, które wiążą się z tym, że pożyczkodawca zażąda wpisu w formie przewłaszczenia na zabezpieczenia, co oznacza znaczne ograniczenie prawa własności.
Podobne artykuły:
- Kredyt hipoteczny w 5 krokach 2014-12-30
- Jak sfinansować remont generalny mieszkania? 2014-12-01
- Na co uważać, kupując mieszkanie z obciążoną hipoteką 2014-09-25
- O ile pożyczka hipoteczna jest tańsza od kredytu gotówkowego? 2014-09-23
- Koszt kredytu hipotecznego to nie tylko rata 2014-08-22
- Marża, RRSO, prowizja, czyli minisłownik kredytu hipotecznego 2014-09-10
- Dlaczego musimy płacić na ubezpieczenie pomostowe? 2014-07-30
- Rola LtV w kredycie hipotecznym 2014-07-17
- Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego? 2014-08-25
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!