- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt gotówkowy czy hipoteczny - jak sfinansować remont?
Remont domu czy mieszkania może zostać sfinansowany zarówno za pomocą zwykłego kredytu gotówkowego, jak i hipotecznego. Która opcja jest lepsza z punktu widzenia kredytobiorcy?
Zarówno kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny mają swoje plusy i minusy. Podczas podejmowania decyzji najlepiej jest się kierować kwotą kredytu, okresem spłaty oraz przeznaczeniem pieniędzy, które zostaną przyznane. Nie jest tajemnicą, że choć kredyt hipoteczny jest bardzo nisko oprocentowany w porównaniu do zwykłych pożyczek, to jednak okres jego spłaty jest "z urzędu" dłuższy. Nie ma również sensu zaciągać hipoteki przy kredycie na kwotę kilku tysięcy złotych lub niższą.
Kredyt hipoteczny na remont
W przypadku, gdy planowany remont jest gruntowniejszy i tym samym droższy, warto pomyśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Kilkadziesiąt tysięcy złotych zostanie nisko oprocentowane, a spłata rozłożona na odpowiednio długi okres czasu. Niestety, trzeba być świadomym, że na decyzję kredytową należy poczekać nawet miesiąc, stąd jeśli gotówka potrzebna jest od razu, nie jest to dobre rozwiązanie. Jest to idealna opcja dla przemyślanych i przewidywanych remontów, których koszty znacznie przekroczą zwykłe świadczenia pożyczkowe. W przeciwnym wypadku - jeśli chodzi tylko o odświeżenie ścian i delikatne poprawki kosmetyczne - nie ma sensu mieszać w to hipoteki. Zwykły kredyt gotówkowy będzie bardziej opłacalny i dzięki krótszemu okresowi spłaty - tańszy. Dużym plusem tego rozwiązania jest bardzo szybka decyzja kredytowa - nawet w kilka minut. Może to być niezwykle przydatne, jeśli trzeba opłacić ekipę remontową, która została już zamówiona.
Przeznaczenie pieniędzy
Niestety, w przypadku kredytów hipotecznych istnieje jeszcze jedna duża wada. Pieniądze, które z niego pochodzą, w sporej części przypadków mogą zostać wydane tylko i wyłącznie na materiały, które zostaną "na stałe" połączone z domem lub mieszkaniem. Wszystkie sprzęty ruchome, takie jak RTV, AGD, meble czy dekoracje, nie mogą często być sfinansowane za gotówkę pochodzącą z kredytu. W tym celu nie pozostaje nic innego jak zwykła pożyczka. Trzeba być świadomym, że wszystkie koszty związane z remontem domu należy przedstawić w banku w postaci odpowiednich faktur, a następnie się z nich rozliczyć.
Dlatego w sytuacjach, gdy niezbędny jest nie tylko gruntowny remont, ale również wymiana sprzętów, warto połączyć oba produkty i zaciągnąć dwa zobowiązania, o ile tylko wystarczy środków na comiesięczne spłaty. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych potrzeb każdego klienta i jego sytuacji życiowej oraz finansowej.
Podobne artykuły:
- Jak sfinansować remont generalny mieszkania? 2014-12-01
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!