- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak wynajmować, to tylko w Warszawie!
Rynek mieszkań na wynajem to wciąż ciekawa inwestycja, która rentownością przebija miedzy innymi lokaty bankowe. Wiele w tej kwestii zależy jednak od lokalizacji.
Zakup mieszkania na wynajem to interesująca propozycja dla osób, które chcą zainwestować większą kwotę pieniędzy. W tym przypadku nie ma bowiem ograniczeń, jednak należy też zauważyć, że w stosunku do lokat bankowych trudno mówić o pewnym zwrocie poniesionych kosztów. Zapominając o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, należy też wspomnieć o nietypowym charakterze tego typu inwestycji. Popyt na wynajem mieszkań jest uzależniony od wielu czynników i często charakteryzuje się sezonowością, dlatego też warto orientować się w zmianach zachodzących na rynku.
Z analiz wynika, że średnia rentowność najmu w największych miastach w kraju waha się obecnie w okolicach 4 proc. i niestety powoli spada. Wiele jednak zależy od lokalizacji naszej nieruchomości, gdzie bezkonkurencyjna jest Warszawa. W maju średni zysk z najmu wynosił bowiem 4,77 proc. netto. W analizie rentowności należy podkreślić też fakt, że to właśnie stolica oferuje mieszkania w najwyższej cenie zakupu, co oznacza, że bariera wejścia na rynek jest w tym przypadku największa. Jednocześnie średni zysk z najmu jednego metra kwadratowego wynosi tam 43 zł. Miejsce w pierwszej trójce pod tym względem zajmują jeszcze Kraków i Wrocław, jednak tam zysk jest niższy o 35-40 proc. Najgorzej w zestawieniu wypada Łódź, gdzie wynajem jednego metra przynosi nawet 92 proc. mniej zysku niż w Warszawie.
Oczywiście największe znaczenie w kwestii zysku z inwestycji w nieruchomość do najmu ma cena zakupu. Tutaj warto szukać okazji, a te dotyczą między innymi licytacji komorniczych czy spółdzielczych. W takich sytuacjach możemy zaoszczędzić nawet 20 proc., co sprawi, że nasz zysk w przypadku Warszawy zwiększy się nawet do 6 proc. Warto też odpowiednio przygotować mieszkanie pod najemcę. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku rodziny z dziećmi, a inaczej w przypadku grupy studentów. Ważne jest także odpowiednie ustalenie ceny, która pozwoli znaleźć właściwego najemcę. Konkurencja na rynku jest bowiem duża i zgodnie z przewidywaniami będzie się w dalszym ciągu zwiększała.
Podobne artykuły:
- Warszawa przeżywa budowlany boom 2014-07-31
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!