- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Za drogi kredyt hipoteczny? Negocjuj z bankiem
Jeśli rata kredytu hipotecznego staje się dla nas zbyt dużym ciężarem, to możemy spróbować negocjacji warunków umowy z kredytodawcą.
Kredyty hipoteczne mają to do siebie, że są długoterminowymi zobowiązaniami finansowymi. Ich spłata maksymalnie może trwać nawet do 35 lat. Z racji tego, że kredyt mieszkaniowy jest tak długowieczny, spłacający go jest narażony na trudności, które często omijają kredytobiorców pożyczek krótkoterminowych. Problemy te to przede wszystkim okresowe trudności ze spłatą rat kredytowych. W końcu nie sposób sobie zaplanować budżet domowy na najbliższe 35 lat z góry. Jest to niewykonalne. W tej chwili możemy mieć dobrą pracę i stałe dochody, ale nie wiemy, czy to źródło finansowania w krótkim czasie nie zniknie.
Jeżeli dopadły nas różnej maści trudności ze spłatą rat, to najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do naszego kredytodawcy z prośbą o negocjację warunków umowy. Najlepszy i najprostszy sposób obniżenia takich rat to obniżka wysokości marży. To właśnie od niej zależy poziom oprocentowania kredytu. Na marżę oczywiście wpływ ma bank. Ogólnie w przypadku kredytów hipotecznych marża ma stałym poziom przez cały okres kredytowania. Jeśli jednak mamy za sobą regularne spłaty rat kredytowych przez długi okres czasu, to można pokusić się o negocjację tych warunków. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na zdecydowanie gorszych warunkach, niż są dostępne obecnie.
Porównując aktualne średnie marże kredytowe zobaczymy, że są one dużo niższe niż w przeszłości. Kiedyś wynosiły około 3 proc., a teraz spadły do około 2 proc. To oznacza, że na pojedynczej racie może zaoszczędzić nawet 200 zł. Oczywiście jest to tylko możliwe wtedy, kiedy uda nam się przekonać do takiego kroku nasz bank. Najlepszym dla kredytobiorcy argumentem będzie poinformowanie swojego doradcy o tym, że zamierzamy zrestrukturyzować nasz kredyt w innym banku. Nasz obecny bank będzie z pewnością bardziej skory do pertraktacji, gdy będzie postawiony w sytuacji konieczności zatrzymania przy sobie klienta. W tym przypadku jednak musimy wykazać się pozytywną historią spłat.
Co jeśli jednak nie uda nam się przekonać banku do obniżki marży? W takiej sytuacji najlepiej jest udać się do konkurencji i zapytać o możliwość przeniesienia właśnie do niej naszego zobowiązania. Jest to rozwiązanie efektywne i praktyczne, które pozwoli nam na oszczędności. Trzeba przy nim oczywiście pamiętać o kosztach związanych z wcześniejszą spłatą zobowiązania w pierwszym banku. Tak czy owak klienci nie powinni się załamywać w obliczu nadchodzących trudności w spłacie rat. Zawsze można negocjować, ewentualnie można postarać się o wydłużenie okresu spłaty (o ile nie skorzystaliśmy z maksymalnego czasu kredytowania). Takie posunięcie, niestety, będzie się wiązać ze zwiększeniem kosztów kredytu, ale za to pozwoli obniżyć wysokość bieżących rat.
Podobne artykuły:
- Do którego banku po tani kredyt hipoteczny? 2014-07-29
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!