- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kto skorzysta z odwróconej hipoteki?
Prace nad ustawą o odwróconej hipotece trwają od dawna, ale wszystko wskazuje na to, że wreszcie powoli dobiegają końca. Kto jednak naprawdę skorzysta z odwróconej hipoteki? Obecnie profity czerpią fundusze hipoteczne.
Najbardziej na odwróconej hipotece powinni skorzystać emeryci, którzy posiadają własne nieruchomości, ale pobierane emerytury nie pozwalają im na godne życie. Ponadto żyją samotnie i nie mają znikąd pomocy. Na zwiększenie działań rządu w zakresie podnoszenia wysokości świadczeń emerytalnych dla obecnych i przyszłych emerytów raczej liczyć w obecnych czasach nie można.
Niestety, wielu emerytów nie stać nawet na wykupienie niezbędnych lekarstw, niektórzy mają kłopoty z wychodzeniem z domów. Dodatkowe pieniądze z pewnością znacznie ułatwiłyby im życie: mogliby sfinansować zalecenia lekarskie oraz opłacić osoby do pomocy codziennej. Takie możliwości daje odwrócony kredyt hipoteczny, zwany inaczej odwróconą hipoteką. Teraz funkcjonuje tylko renta dożywotnia, udzielana pod zastaw nieruchomości przez fundusze hipoteczne. Jeżeli osoba pobierająca takie świadczenia umiera, nieruchomość przechodzi na własność funduszu. Wysokość takiej renty zależy od wieku emeryta oraz wartości nieruchomości, którą wycenia fundusz hipoteczny. Jest to doskonałe miejsce do nadużyć i niestety takie działania wydają się standardem. Jeżeli wejdzie w życie ustawa o odwróconej hipotece, to banki będą udzielały odwróconych kredytów hipotecznych.
Kto będzie czerpał zyski z tego rodzaju kredytów? Miejmy nadzieję, że obie strony, bowiem powinny zarobić na tym banki, ale powinni także skorzystać emeryci, którzy wybiorą takie rozwiązanie. Poza tym mogą oni w każdej chwili wycofać się z umowy, zdecydować, czy na ich konta będą wpływały miesięczne raty bądź jednorazowa wpłata. Przy rencie dożywotniej spadkobiercy nie mieli praw do zastawionej nieruchomości, w tej drugiej opcji po spłaceniu długu w banku mogą odzyskać nieruchomość bądź dostać określoną kwotę po rozliczeniu przez bank całej transakcji.
Trzeba pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach odwrócony kredyt hipoteczny jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli ktoś posiada cenną nieruchomość i wystarcza mu pieniędzy na najważniejsze wydatki, rodzina natomiast opiekuje się taką osobą, to oczywiście nie ma potrzeby, aby sięgać po takie rozwiązanie tylko dlatego, aby uzyskać dodatkowe wpływy finansowe. Najlepiej poczekać, aż wejdzie w życie ustawa o odwróconej hipotece i nie angażować się w rentę dożywotnią. Dziwi fakt, że od kilku lat nie można znaleźć wspólnego stanowiska rządu do kwestii odwróconej hipoteki, mimo iż jest to naprawdę poważny problem. Istnieje tylko nadzieja, że przepisy zostaną tak sformułowane, by wykluczały wszelkie możliwości nadużyć.
Podobne artykuły:
- Banki niezainteresowane odwróconymi kredytami hipotecznymi 2014-10-06
- Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym 2014-09-15
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!