- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
E-odpisy z księgi wieczystej już dostępne
Od 1 lipca 2014 r. dostępne są e-odpisy z ksiąg wieczystych. Każdy, kto potrzebuje takiego dokumentu: odpisu, wypisu lub zaświadczenia, może go uzyskać indywidualnie przez Internet.
E-odpisy będą tak samo honorowane przez instytucje i urzędy jak papierowe odpisy z ksiąg wieczystych. Wprawdzie dostęp do księgi wieczystej przez Internet istnieje już od czterech lat, ale dotychczas można było ją tylko przeglądać. Teraz można zrobić elektroniczny odpis bez wychodzenia z domu. Jaka to oszczędność czasu oraz przyśpieszenie sfinalizowania formalności tam, gdzie niezbędny jest odpis z księgi wieczystej, wiedzą tylko ci, którzy ubiegali się np. o kredyty hipoteczne. Dotąd, w zależności od sądu, trzeba było czekać na odpis nawet kilka miesięcy, teraz można załatwić odpis niemal od ręki. Jak się okazuje, wciąż jest niedostateczna liczba wydziałów ksiąg wieczystych, w których prowadzone są księgi wieczyste w wersji elektronicznej.
System elektroniczny znacznie usprawnił prowadzenie spraw wszelkim instytucjom ścigającym dłużników, jak prokuratura czy instytucje komornicze. Kiedyś, aby przejrzeć księgi wieczyste określonego właściciela nieruchomości, komornik musiał znać numer księgi, ale mógł tylko je przejrzeć. Teraz wystarczy adres właściciela nieruchomości lub jego nazwisko. Z pewnością system elektroniczny pozwoli na przyśpieszenie spraw windykacyjnych i komorniczych. Ponadto e-odpisy bardzo pomogą osobom starającym się o kredyty hipoteczne oraz osobom działającym na rynku obrotu nieruchomościami. Wiele osób ubiegających się o kredyty hipoteczne musiało dotychczas czekać bardzo długo na odpis z księgi wieczystej, co komplikowało ich działania i przedłużało decyzję banku o przyznaniu kredytu. Teraz każdy starający się o kredyt hipoteczny może w każdej chwili wejść na stronę swojej księgi, złożyć wniosek i zrobić odpis. Podobna sytuacja występuje na rynku obrotu nieruchomościami.
Znowelizowana ustawa o księgach wieczystych i hipotece z pewnością jest potrzebna i na tę ustawę czekano wiele lat. Ustawa daje możliwość złożenia wniosku – dotyczy samodzielnego wydrukowania – odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej albo zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej. W ustawie znajduje się też cennik, ponieważ nawet za e-odpis trzeba zapłacić. Każdy zainteresowany tematem e-odpisów, wypisów lub zaświadczeń z ksiąg wieczystych powinien zapoznać się z ustawą. Centralna Baza Danych tworzona jest już od dekady i jeszcze nie wszystkie dane zostały do niej wprowadzone. Wedle zapowiedzi ma to nastąpić do końca roku 2014. Niedługo mają zacząć obowiązywać kolejne przepisy, na mocy których z tego systemu będą korzystały instytucje egzekucyjne.
Podobne artykuły:
- Mieszkanie bez księgi wieczystej - kupować czy ignorować? 2014-11-14
- Kupujesz mieszkanie? Sprawdź księgę wieczystą 2014-08-13
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!