- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Sposoby na obniżenie raty kredytu hipotecznego
Każdy chciałby płacić jak najniższe raty. Dotyczy to szczególnie kredytów hipotecznych. Tylko czy da się coś poradzić na raty rzędu 1,5 tys. zł czy 2 tys. zł miesięcznie? Oczywiście, że tak!
Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem, które stawia przed kredytobiorcą duże wymagania. W takiej sytuacji najbardziej pożądaną rzeczą jest jak najniższa rata. Czy są sposoby na jej obniżenie, gdy ta, którą spłacamy, zaczyna nadto ciążyć?
Istnieją dwa sposoby obniżania raty kredytu hipotecznego. Najbardziej popularnym i najbardziej skutecznym jest refinansowanie kredytu. Pod tą specjalistyczną nazwą kryje się operacja polegająca na tym, że przenosimy nasz kredyt do innego banku. Zanim zdecydujemy się na refinansowanie, należy zastanowić się i dokładnie przejrzeć dostępne oferty rynkowe. W rzeczywistości wcale nie musi się okazać, że kredyt hipoteczny w nowym banku będzie dla nas tańszy niż aktualnie posiadany. Porównanie ofert bankowych to podstawowa operacja. Do tego celu możemy wykorzystać infolinie banków, ich prospekty informacyjne, a także porównywarki. Szczególnie to ostatnie rozwiązanie jest bardzo ciekawe.
Porównywarki kredytów, takie jak np. Comperia.pl, dają internautom dostęp do bardzo szerokiej oferty produktów finansowych. W serwisie znajdziemy specjalną wyszukiwarkę ze szczegółowymi wskaźnikami i parametrami. Możemy je też regulować wedle naszych konkretnych potrzeb. W ten sposób poznamy oferty dostosowane do naszych potrzeb. Oczywiście możemy też udać się o pomoc do specjalistów. Należy jednak pamiętać, że taka konsultacja może być związana z opłatą. Jeśli myślimy o refinansowaniu, to należy bezwzględnie zwrócić uwagę na marżę. Istnieje zależność między wysokością marży i kosztem całego kredytu. Podczas refinansowania trzeba uważać na szereg dodatkowych opłat. Będą one dotyczyć wcześniejszej spłaty aktualnego kredytu, a także samych formalności związanych z refinansowaniem. W związku z tymi opłatami refinansowanie niedawno zaciągniętych kredytów jest raczej mało opłacalne.
Drugi sposób obniżania wysokości rat jest skierowany do osób, które posiadają kredyt hipoteczny w obcej walucie. Chcąc obniżyć koszty spłaty, osoby te winny kupować walutę na pokrycie raty na własną rękę. Banki zwykle posługują się nieco wyższymi kursami walut. Na pewno znajdziemy lepsze warunki w kantorach lub w kantorach internetowych. Może w skali jednej raty zysk nie będzie zdumiewający, ale jeśli podsumujemy np. 60 rat, wtedy z pewnością zobaczymy różnicę i dostrzeżemy rzeczywistą oszczędność.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!