- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Do którego banku po tani kredyt hipoteczny?
Pora wyprowadzić się z domu rodzinnego do własnego M lub wymienić obecne mieszkanie na nowsze? Spójrzmy, które banki oferują tańszy kredyt hipoteczny.
Decyzja o zaciągnięciu kredytu, zwłaszcza tak długotrwałego jak hipoteczny, nigdy nie należy do decyzji łatwych. Kredyty takie wiążą się nie tylko z obowiązkiem spłacenia odpowiedniej raty przez dłużnika, ale także z niebezpieczeństwem, iż w razie braku możliwości wywiązania się z kredytu wierzyciel może wszcząć postępowanie egzekucyjne, w efekcie którego będzie on mógł przejąć nieruchomość.
Jak szukać tanich kredytów hipotecznych?
Pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedniej pożyczki jest zastanowienie się, jaka kwota będzie niezbędna na zakupienie lub wybudowanie domu i jaki początkowy wkład własny można przeznaczyć na ten cel. Następnie warto zorientować się z pomocą dostępnych w Internecie kalkulatorów, jak długi okres spłaty oraz jak wysokie raty byłyby najbardziej korzystne. W efekcie, po wykonaniu wstępnych obliczeń, można zorientować się, jak wysokie koszty końcowe zostaną poniesione. Co więcej, już na tym etapie często można zauważyć, że długość okresu spłaty lub wysokość rat – a czasem jedno i drugie – są wręcz nie do przyjęcia, co wiąże się ze zrezygnowaniem z pożyczki. Jeśli jednak można wstępnie zdecydować się na nią na podstawie internetowego przelicznika, warto udać się do kilku banków, by dokładnie porównać proponowane przez nich oferty.
Gdzie udać się, by wybrać tani kredyt hipoteczny?
Aby wybrać konkretny bank, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które będą charakteryzowały w nim konkretną pożyczkę. Należy do nich długość okresu spłaty kredytu, która wedle najnowszych przepisów może wynosić do 35 lat. Kolejny parametr to wysokość prowizji, która waha się od 0 proc. (przykładek kredyty w ING czy BZWBK), aż do kilku procent w innych bankach. Marża jest również istotnym czynnikiem, gdyż może wahać się od 1 proc. do kilku procent, w zależności od wybranego banku. Wysokość miesięcznej raty często jest czynnikiem decydującym. Ostatni, ale również ważny wskaźnik, to konieczność wykupienia dodatkowych produktów banku, np. ubezpieczeń, kont osobistych czy kart kredytowych, których obsługa miesięczna przecież też kosztuje.
Podsumowując, należy bardzo dokładnie przejrzeć każdy element oferty i wybrać optymalne połączenie różnych składowych, by nie tylko nie przepłacać za sam kredyt, ale także za produkty dodatkowe, na które zdecydowaliśmy się, podpisując umowę kredytową z bankiem.
Podobne artykuły:
- Za drogi kredyt hipoteczny? Negocjuj z bankiem 2014-07-11
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!